AFP: Bude to mít Rusko s Obamou těžší?
26.10.2008 16:25
Rusko si klade otázku, zda případné zvolení demokratického kandidáta na úřad amerického prezidenta Baracka Obamy, s jeho smířlivějším tónem, o to však větší nepředvídatelností, Rusku prospěje. Republikán John McCain naopak nijak svůj postoj neskrývá a jeho slova vůči Moskvě během srpnového rusko-gruzínského konfliktu byla velmi kritická.
"Za Obamy se rusko-americké vztahy budou rozvíjet s menší předvídatelností, situace bude zajímavější, ale rizika jsou větší než v případě, že by u moci zůstali republikáni," soudí prezident nadace Nová Eurasie v Moskvě Andrej Kortunov, kterého cituje agentura AFP.
Analytik soudí, že na diplomatické frontě mělo Rusko za George Bushe úkol mnohem snadnější, protože republikánská vláda se v posledních letech dopustila řady chyb.
"S Obamou to bude těžší," protože ten je zřejmě více nakloněn multipolárnímu světu, jak jej hlásá Rusko, třebaže oproti dosavadní zahraniční politice republikánů nepůjde v podstatě o žádnou radikální změnu," uvádí Kortunov.
Na Ukrajině stejně jako v Gruzii, dvou republikách, jež kdysi patřily do Sovětského svazu a nyní si přejí vstoupit do NATO, v čemž je Washington podporuje, ale u Moskvy to vyvolává hněv, se experti domnívají, že by kandidát republikánů nebyl špatný, přestože kladně hodnotí McCainovy zkušenosti.
"Rozdíl mezi Obamou a McCainem netkví ve strategii, ale v taktice, v tónu. Obama je více nakloněn dialogu a Rusko mu bude dávat přednost," soudí politolog Valerij Čalyj z Kyjeva.
"Vše, co rozvíjí vztahy Ruska se Západem, je pro Ukrajinu dobré," konstatuje, avšak "McCainovi je ukrajinská problematika bližší a zná ukrajinské představitele. Naopak u Obamy bude třeba vyčkat, až bude sestavena vláda, a pak teprve budeme znát jeho zahraniční politiku," dodává.
Naděje na kontinuitu tvrdé americké politiky vůči Moskvě je nejvíce patrná v Gruzii, zejména poté, co Rusko uznalo nezávislost dvou gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie.
"Přejeme si, aby se Spojené státy neuchylovaly ze svého postoje vůči Gruzii," tvrdí Tornike Šarašenidze, gruzínský expert na mezinárodní vztahy. Podle jeho názoru je Obama pro Rusko pravděpodobně lepší, protože se zdá být smířlivější a méně tvrdý než McCain.
Stejně jako jeho ruští a ukrajinští kolegové však Šarašenidze myslí, že Obama by spíše mohl změnit status quo a ukončit krizi důvěry panující nyní v rusko-amerických vztazích.
"Bush zničil image Spojených států, Obama z tohoto hlediska bude lepší, a Gruzie potřebuje silnou Ameriku," zdůrazňuje.
Všichni analytici se shodují v tom, že McCain není v Rusku bez podpory, zvláště mezi stoupenci konfrontační logiky, kteří by se spokojili se silnou rétorikou vůči Moskvě.
"V Rusku, ale také ve Spojených státech, zejména ve vojenskoprůmyslovém komplexu, se dává přednost McCainovi, poněvadž je méně orientován na dialog, je předvídatelnější," konstatuje Valerij Čalyj.
"Obama je výzvou pro ruské politiky," konstatuje Andrej Kortunov. "Pro jestřáby je výhodnější McCain, protože potvrzuje jejich představu, že se Amerika nemění, že Amerika bude vždy protiruská a že za každým americkým postojem stojí protiruské spiknutí."
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.