Amnesty: Kyjev musí potrestat bojující dobrovolníky

Zahraničí
8. 9. 2014 18:15
Bojovníci z vlastní vůle. Podle Amnesty International se dopouští válečných zločinů.
Bojovníci z vlastní vůle. Podle Amnesty International se dopouští válečných zločinů.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala ukrajinskou vládu, aby udělala přítrž s řáděním dobrovolníků bojujících po boku vládních sil na východě země proti proruským separatistům. Jednotky složené z dobrovolníků se podle prohlášení AI dopouštějí přehmatů i válečných zločinů.

Dobrovolníci skládají vojenskou přísahu."Ukrajinské úřady nesmějí kopírovat nezákonnost a zlořády, které byly běžné v oblastech dříve kontrolovaných separatisty," řekl generální tajemník AI Salil Shetty v Kyjevu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem. Pokud vláda neudělá přítrž řádění dobrovolnických praporů, hrozí, že se na východě země vystupňuje napětí a zkompromitují se vyhlašované záměry nastolit a zajistit právo a spravedlnost v zemi.

Výzva AI se opírá o údaje o přehmatech i válečných zločinech, jichž se prý na severu Doněcké oblasti dopustil dobrovolnický prapor Ajdar, jedna z třicítky dobrovolnických jednotek povolaných do boje proti separatistům. Zpráva AI svědčí o tom, že příslušníci praporu Ajdar se v desítkách případů od konce července do konce srpna dopustili únosů, nezákonného věznění, špatného zacházení, loupeží, vydírání a zřejmě i poprav.

Organizace vyzvala ukrajinské úřady, aby dobrovolnické jednotky, včetně praporu Ajdar, podřídila účinné kontrole, bezodkladně vyšetřila všechna obvinění a povolala viníky k odpovědnosti. Jaceňuk slíbil problém s dobrovolníky prověřit a ujistil o odhodlání potrestat všechny pachatele.

Generální tajemník Amnesty International Salil Shetty."Tady nejsme v Evropě, je to tu trošku jiné. Jsme ve válce. Zákon se změnil, procedury se zjednodušily. Když se rozhodnu, můžu vás hned zatknout, přetáhnout pytel přes hlavu a strčit do cely na 30 dnů pro podezření z pomoci separatistům," citovala AI údajné vyjádření velitele praporu Ajdar před ochránci lidských práv.

Jednotka sehrála důležitou roli při červencové ofenzívě ukrajinských sil, při které utrpěla těžké ztráty. O desítky padlých prý jednotka přišla v léčce, zřízené separatisty už po vyhlášení příměří. Prapor působí v oblasti kontrolované od půlky května separatisty, kteří se podle AI rovněž dopouštěli zločinů vůči civilistům, včetně únosů, krádeží a vražd. Ajdar si však také vydobyl neblahou pověst, že se dopouští brutálních represí, loupeží, bití a vyděračství. Je prý typické, že bojovníci unášejí místní podnikatele a farmáře, které pak obviní ze spolupráce se separatisty a obvykle mlátí, dokud příbuzní nezaplatí výkupné za propuštění na svobodu.

Dobrovolníci v Kyjevě, kteří se připojili k bojům proti proruským separatistům.Generální tajemník AI se v Kyjevě podle agentury Interfax-Ukrajina pozastavil i nad tím, že ukrajinské úřady a soudy nedokázaly za devět měsíců odsoudit jediného viníka zločinů spáchaných během protivládních demonstrací v Kyjevě, které vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Zejména ruská média si všímají zprávy vyšetřovací komise ukrajinského parlamentu, která připustila, že bez pomoci zahraničních expertů není s to objasnit tragické události v Oděse, kde na počátku května zahynulo 48 lidí, vesměs odpůrců kyjevského režimu.

Autor: ČTK

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ