Bude EU reagovat? Ačkoliv Evropský soud pro lidská práva odsoudil zatčení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové jako nezákonné, úřady v Kyjeve se do propuštění opoziční vůdkyně z vězení nehrnou. Ukrajinský generální prokurátor i ministr spravedlnosti se vyjádřili proti osvobození Tymošenkové.
"Evropský soud uznal, že sám fakt toho, že Tymošenková byla političkou, ještě nedokazuje její politické pronásledování, tedy soud uznal, že v jejím případně politika chyběla," prohlásil generální prokurátor Viktor Pšonka podle agentury Interfax a zdůraznil, že "rozsudek Evropského soudu nevyžaduje a nevede k osvobození Tymošenkové".
Pšonka se v současnosti snaží Tymošenkové "přišít" vraždu vlivného podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně v 90. letech minulého století, což expremiérka odmítá.
Proti vypuštění Tymošenkové na svobodu se vyslovil i ministr spravedlnosti Oleksandr Lavrynovyč. Podle něj byl ukrajinský stát ve Štrasburku uznán vinným jen v jediném bodu, a sice porušením práv Tymošenkové při jejím zatčení kvůli pohrdání soudem, ale tato chyba už byla napravena v novém procesním řádu. S dalším je pak třeba vyčkat na oficiální překlad rozsudku a jeho analýzu, sotva se však Kyjev odvolá.
Za dané situace nejvyšší představitelé šesti ukrajinských církví podle agentury Unian požádali prezidenta Viktora Janukovyče, aby své politické soupeřce udělil milost.
"Církve se nevměšují do záležitostí státu, ale spolu s tím vyzývají k odpuštění, milosrdenství a lásce k bližnímu. Jsme přesvědčeni, že omilostnění Julije Tymošenkové a její osvobození bude projevem těchto Bohem seslaných ctností," praví se ve společné žádosti.
Janukovyč se už stal příjemcem více než stovky podobných žádostí, ale žádné dosud nevyhověl.
Vůdkyně ukrajinské opozice si od října 2011 odpykává sedm let vězení za údajné překročení pravomocí premiérky, když v lednu 2009 uzavřela s Moskvou dohodu o nákupech ruského plynu.
Tato smlouva ukončila "plynovou válku" mezi oběma státy, která načas odřízla i evropské zákazníky od dodávek ruského plynu. Současná vláda v Kyjevě však tvrdí, že kvůli nevýhodné dohodě musí Ukrajinci kupovat ruský plyn dráž než ostatní zákazníci.
Štrasburský soud 30. dubna jednomyslně rozhodl, že ukrajinská justice v kauze Tymošenkové porušila čtyři paragrafy evropské konvence o lidských právech. Expremiérka byla nezákonně zadržena a nezákonně vězněna a postup ukrajinských justičních orgánů byl v obou případech politicky motivovaný. Soud ale neuznal stížnost Tymošenkové, že byla vystavena mučení.