Bělorusko zmenšuje ochrannou černobylskou zónu
04.08.2010 12:40
Běloruské úřady zrušily zvláštní ochranný režim na území o rozloze pěti tisíc hektarů, které bylo zasaženo radioaktivitou při havárii černobylské jaderné elektrárny v dubnu 1986. Úroveň ozáření tu údajně poklesla natolik, že je možné zrušit dosud omezený přístup a obnovit zemědělskou činnost.
Na území vyňatém ze seznamu zamořených údajně jistá omezení zůstávají v platnosti. Je zakázáno tu rozdělávat oheň, nedoporučuje se sbírat houby a lesní plody. Pěstování zemědělských plodin nicméně běloruské úřady povolily.
PSALI JSME: Minsk chce využívat zamořenou černobylskou půdu
Slovenský výzkum: Rostliny v Černobylu vzdorují radiaci
Ruský list Novaja gazeta s odvoláním na ukrajinské experty napsal, že rozhodnutí úřadů omezit "černobylskou zónu" může být nebezpečné. Povrch půdy sice nemusí zvýšenou radioaktivitu vykazovat, ale radioaktivní prvky mohly proniknout hlouběji do půdy a zasáhnout kořenový systém rostlin.
Rusové dovezené potraviny zkontrolují
Ruská agentura Rosselchoznadzor, která kontroluje dodržování hygienické bezpečnosti potravin, už podle moskevského rozhlasu na běloruské rozhodnutí reagovala. Vůbec poprvé od černobylské havárie odebírá vzorky zemědělských produktů z Běloruska a zkoumá, zda jsou dovážené potraviny bezpečné. Ruský trh je významným odběratelem běloruské produkce.
Zemědělské využití ploch zasažených radioaktivním zářením předpokládá program likvidace následků černobylské havárie do roku 2020, který koncem července na svých webových stránkách zveřejnila běloruská vláda.
Běloruský ministr pro mimořádné situace Enver Baryjev při zdůvodňování vládního programu uvedl, že kromě tradičních opatření, jakými jsou například radiační kontrola a sledování zdravotního stavu obyvatelstva, vláda předpokládá i "plnokrevný sociální a hospodářský rozvoj" zasažené oblasti.
Podle Baryjeva se počítá se zavedením speciálních agrotechnických technologií, které "minimalizují hromadění radioaktivních částic a umožňují, zjednodušeně řečeno, získávat ze špinavých pozemků čistou produkci".
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.