Ve dvaceti letech vydělával sto tisíc dolarů měsíčně, žil si jako král, ale pak byl zatčen. Známý běloruský hacker Sergej Pavlovič (33) byl jednou z vůdčích postav ruského a východoevropského kybernetického světa. Před několika lety však byl zadržen a obviněn z internetových podvodů. Nyní o "práci" hackera promluvil. Informaci uvedl web The Guardian.
Když začínal svoji hackerskou kariéru, byl ještě náctiletý a svou práci nebral jako zločin. "Byla to pro mě hra," popsal Sergej Pavlovič. Rovněž uvedl, že podobně k tomu přistupují i další ruští hackeři. Všichni ale mají jedno společné - chtějí být ve svém "oboru" co nejúspěšnější a za každou cenu se chtějí zdokonalovat.
Pavlovič uvedl, že jeho hackerské schopnosti nejsou na vysoké úrovni. V minulosti spíše působil jako pomocník ostatních hackerů při prodeji finančních informací. "Myslím si, že bych byl sám schopný proniknout do slabě chráněných stránek organizace - například do Demokratické strany," uvedl.
Také řekl, že se tématu amerických prezidentských voleb se nebude vyjadřovat. "Je ale pravda, že je snazší proniknout do volebního systému než se třeba dostat do systému eBay nebo Citibank," upřesnil Pavlovič. Dodal také, že vše, co vytvořil člověk, může být zničeno. Podle něj na tom není nic těžkého.
"Můžete se snažit vytvořit nejdokonalejší ochranný systém, ale pachatelé se do něj vždycky nějakým způsobem dostanou. Stačí nějaká záminka, mazaně ji použijí a od správců sítě následně získají heslo," popsal Pavlovič. Dodal, že je to snadné také díky tomu, že lidé většinou používají shodná hesla pro všechny své účty.
Co je však podle Pavloviče skutečným oříškem, to je proniknout do systémů komerčních bank, on-line platebních systémů nebo do velkých nákupních portálů, jako je například eBay. Je to údajně proto, že tyto společnosti si mohou dovolit kvalifikované odborníky, jejichž systémy jsou velmi bezpečné. Ale ne dokonalé.
Ty schopné nic nezastaví
Některé ruské hackery ani tato bezpečnostní opatření a systémy nezastaví. "Párkrát jsem je při práci viděl na vlastní oči," doplnil Pavlovič. Dodal, že je při práci nesvazují žádná pravidla, pokyny. Mají svůj přístup a dokážou se velmi rychle do problému "ponořit".
Sergej Pavlovič se narodil v Minsku, kde se později také zapojil do počítačové trestní činnosti. Co ho k tomu vedlo? "Měl jsem nevlastního otce, který byl podnikatelem. Hodně pil a my jsme tak neměli žádné peníze. Doma byl ale počítač, tak jsem toho využil," vysvětlil Pavlovič.
Když začínal pracovat jako hacker, zpočátku mu stačily údaje o kreditních kartách. Stály ho asi dolar za jednu kartu a užíval je k nákupům z internetových obchodů. V roce 2015 Pavlovič dokonce vydal knihu pod názvem Jak ukrást milion. Nyní uvádí, že již žádné hackerské aktivity neprovozuje.