Bez pomoci Moskvy bychom zkolabovali, hájí Azarov dohodu

Zahraničí
18. 12. 2013 12:04
Premiér Mykola Azarov tvrdí, že Ukrajina měla na výběr mezi dohodou s Ruskem a bankrotem.
Premiér Mykola Azarov tvrdí, že Ukrajina měla na výběr mezi dohodou s Ruskem a bankrotem.

Ukrajinu by čekal bez úterní hospodářské dohody s Moskvou "bankrot a sociální kolaps", prohlásil ukrajinský premiér Mykola Azarov. Na adresu prozápadních demonstrantů pohrozil, že nenechá nikoho "destabilizovat situaci".

"Co by čekalo Ukrajinu? Odpověď je zjevná: bankrot a sociální kolaps. Takový novoroční dárek by v takovém případě čekal Ukrajince," prohlásil Azarov na zasedání vlády, během kterého obhajoval úterní dohodu prezidenta Viktora Janukovyče s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Oba prezidenti se v Kremlu domluvili na snížení ceny ruského plynu i o tom, že Rusko koupí ukrajinské dluhopisy za 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Viktora Janukovyč (vlevo) se s Vladimirem Putinem dohodl na snížení ceny zemního plynu a další pomoci.Podle Azarova mají nižší ceny za plyn platit od 1. ledna až do vypršení původně desetiletého kontraktu v lednu 2019, což "dovolí opět oživit hospodářský růst".

"Výjimečné příznivé podmínky" úvěrování ukrajinské ekonomiky, vyjednané prezidentem, zase "umožní podniknout rozsáhlé plány na modernizaci hospodářství", dodal Azarov.

Dohoda s Moskvou dává momentálně ukrajinské vládě a Janukovyčovi jistý prostor pro nadechnutí v zápasu s ekonomickými problémy země. Rozhněvala však demonstranty, kteří na kyjevském náměstí Nezávislosti čtvrtý týden požadují odstoupení prezidenta a vlády kvůli jejich náhlému odmítnutí uzavřít asociační dohodu s EU a naopak se sblížit s Moskvou.

Proti dohodě se v Kyjevě večer bouřlivě demonstrovalo.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Příštím starostou New Yorku bude demokrat Mamdani

Zahraničí
5. 11. 2025

Hurikán Melissa má v Karibiku 76 obětí, jen na Haiti zabil nejméně 43 lidí

Zahraničí
4. 11. 2025

Ve věku 84 let zemřel bývalý americký viceprezident Dick Cheney

Zahraničí
4. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ