Jednání Rady bezpečnosti OSN, jejíž členové debatovali o rezoluci vyzývající Rusko mimo jiné k okamžitému stažení veškerých jeho jednotek z Gruzie, skončilo v noci na středu bez výsledku. Současný předseda rady, Belgičan Jan Grauls, návrh rezoluce, s nímž přišly západní země, ani nepředložil k hlasování. Její text totiž ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin označil za neprůchodný.
Rusko má jako stálý člen RB právo veta, a proto přes jeho odpor zbylé země rezoluci neprosadí. Čurkin trvá na tom, aby text dokumentu obsahoval šestibodový mírový plán francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, s nímž vyslovila souhlas Moskva i Tbilisi.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv slibuje stáhnout vojáky z Gruzie k 22. srpnu
Návrh rezoluce mimo jiné žádá, aby se gruzínské jednotky vrátily na své trvalé základny a aby obě strany konfliktu dodržovaly příměří, k němuž se zavázaly. Navíc však odkazuje i k územní integritě Gruzie v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic, což je požadavek, který Moskva samozřejmě podpořit nechce. Konflikt v Gruzii se totiž rozhořel kvůli separatistickým proruským provinciím - Jižní Osetii a Abcházii, které usilují o samostatnost na Gruzii. A Rusko stojí na jejich straně.
Podle Moskvy už oficiálně začal odsun ruských sil z Gruzie a prezident Dmitrij Medveděv slíbil, že se Rusové stáhnou do 22. srpna.
O situaci v Gruzii v úterý mimořádně jednali i ministři zahraničí NATO. Ti se v Bruselu shodli, že Rusko vpádem do Gruzie překročilo přípustné meze a porušilo mezinárodní právo. Moskva označila závěry aliance za neobjektivní a pohrozila zhoršením vztahů.
Foto: AP a Reuters