Na Rusko budou kvůli anexi Krymu uvaleny další sankce, prohlásil ve Varšavě americký viceprezident Joseph Biden. Bílý dům oznámil, že šéfové států skupiny G7 se sejdou příští týden v Haagu, aby jednali o další reakci na postup Ruska. Britský ministr zahraničí William Hague uvedl, že jeho země přerušuje vojenskou spolupráci s Ruskem. Moskvu kvůli Krymu kritizovali německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident François Hollande, který požadoval "silnou reakci" EU.
Biden, který bude ve Varšavě jednat s polským a estonským vedením, řekl, že když bude pokračovat ruská anexe Krymu, budou následovat další sankce ze strany USA i EU. Připojení Ruska ke Krymu je podle něj "křiklavým porušením" práva a "ničím jiným, než uchvácením území".
Setkání šéfů států G7 by se mělo konat na okraj summitu o jaderné bezpečnosti, který je plánován na pondělí do Haagu. "Schůzka se bude zaměřovat na situaci na Ukrajině a na další kroky, které může G7 podniknout v reakci na vývoj na Ukrajině a na její podporu," řekl mluvčí rady národní bezpečnosti Bílého domu Caitlin Haydenová.
Skupina G7 zahrnuje USA, Německo, Británii, Kanadu, Francii, Japonsko a Itálii. Pozváno je i vedení EU. Vedoucí představitelé G7 již dříve zastavili přípravy na summit skupiny G8, která zahrnuje i Rusko. Tento summit měl být v červnu na Ukrajině.
"Odsuzuji toto rozhodnutí," řekl o rozhodnutí připojit Krym k Rusku francouzský prezident. Nadcházející summit EU ve čtvrtek a v pátek v Bruselu by měl přinést "silnou a koordinovanou evropskou reakci".
"Integrace Krymu do Ruské federace je proti mezinárodnímu právu, o tom jsme naprosto přesvědčeni," prohlásila v Berlíně německá kancléřka Merkelová.
Hague v parlamentu v Londýně řekl, že Británie ruší účast na společném námořním cvičení, kterého se měly zúčastnit i ruské, francouzské a americké lodě. Stejně tak je zrušena chystaná návštěva lodi britského vojenského námořnictva v Rusku.
Londýn také pozastavil vývoz vojenského materiálu do Ruska, který by mohl být použit proti Ukrajině. K podobnému kroku by měla přikročit i celá EU. Podle Haguea je ale stále čas na diplomatické kroky a Británie o ně bude usilovat.
Je politováníhodné, že si prezident Vladimir Putin vybral izolaci, a odepřel tak ruským a krymským občanům partnerství s mezinárodním společenstvím, uvedl Hague.
Kyjev odpoví na znárodnění majetku
Ukrajina si v rámci kompenzací vyhrazuje právo zabavit ruský majetek, pokud Moskva uzná znárodnění ukrajinského majetku na separatistickém Krymu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo spravedlnosti. Krymský parlament v pondělí po vyhlášení nezávislosti oznámil, že znárodňuje majetek ukrajinského státu.
"Pokud Rusko oficiálně uzná toto rozhodnutí, Ukrajina si vyhrazuje právo podniknout příslušná opatření ohledně ruského majetku na Ukrajině a v dalších zemích, aby si kompenzovala ztráty," uvedl v prohlášení ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko.
Krymský parlament v pondělí přijal rezoluci, podle které se ukrajinský státní majetek nacházející se v době vyhlášení nezávislosti na území Krymu prohlašuje za "státní majetek Krymské republiky". Krymští poslanci také schválili zestátnění ukrajinských energetických firem Ukrtransgaz, která má monopol na přepravu plynu na Ukrajině, a Čornomornaftogaz. V uplynulém týdnu jistý krymský představitel prohlásil, že tyto zestátněné firmy poloostrov prodá některé ruské společnosti, například Gazpromu.