Na Blízkém východě je asi dva tisíce ruských žen a dětí, kteří jsou pozůstalými po ozbrojencích z teroristických skupin operujících v regionu. Na bezpečnostní konferenci v uzbeckém Taškentu to řekl šéf ruské kontrarozvědky Alexandr Bortnikov. Moskva podle něj zná totožnost těchto lidí, kteří se mohou stát vážnou hrozbou pro vnitřní bezpečnost Ruska.
Vdovy a děti teroristů pronikají z bojových zón přes humanitární koridory a vracejí se domů, upozornil ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB). "Tito navrátilci jsou často nositeli extremistické ideologie. Pohlaváři teroristů je považují za potenciální sebevražedné atentátníky, propagandisty a verbíře, za spojky podzemní teroristické sítě," řekl Bortnikov.
Teroristická organizace Islámský stát (IS) chce v Afghánistánu vytvořit základnu pro středoasijské teroristy, aktivní je v regionu také organizace Al-Káida a extremistické Islámské hnutí Východního Turkestánu.
Po likvidaci základen v Sýrii a Iráku se teroristé přesouvají do Asie a Afriky, kde vytvářejí "spící buňky" v Evropě, řekl šéf FSB. Za těchto okolností je podle něj důležitým úkolem postsovětských zemí chránit své jižní hranice a zvýšenou pozornost věnovat šíření extremistických ideologií na sociálních sítích.