Bombová hrozba v ukrajinském parlamentu. Prý práce Ruska!

Zahraničí
12. 4. 2016 14:10
Julija Tymošenková při jednání v ukrajinském parlamentu.
Julija Tymošenková při jednání v ukrajinském parlamentu.

Zbylé dvě strany ukrajinské vládní koalice, prezidentův Blok Petra Porošenka (BPP) a Lidová fronta (LF) odstupujícího premiéra Arsenije Jaceňuka, se chystají v parlamentu schválit Jaceňukovu demisi a pak možná i zvolit novou vládu.

Po přistoupení čtyř poslanců k BPP má koalice v Nejvyšší radě těsnou nadpoloviční většinu, ale hlasování podle médií oddalují další diskuse partnerů kolem demise i nové vlády. Zdroje z LF už dokonce hovoří o tom, že nový kabinet bude do konce týdne.

Politické dění v parlamentu zpestřil i výhrůžný telefonát, který upozorňoval, že v budově je bomba. Specialisté však žádnou nálož nenašli a policie podle agentury Ukrinform sdělila, že výhrůžný telefonát přišel z Ruska.

Novým premiérem se podle všeho stane dosavadní předseda parlamentu osmatřicetiletý Volodymyr Hrojsman, který je členem BPP. Podle některých poslanců za Porošenkův blok má koalice ve 450členném zákonodárném sboru dostatečný počet 226 hlasů, aby Hrojsmana a jeho kabinet po potvrzení Jaceňukovy demise schválila.

Pokud jde o navržené kandidáty do Hrojsmanovy vlády, parlamentní skupina BPP s nimi už při ranním zasedání vyslovila souhlas. Podle seznamu, který se v radě objevil, by na svých místech měli zůstat ministři vnitra, spravedlnosti, zahraničí, obrany a informací. Nově bude obsazen důležitý post ministra financí, který by po Natalji Jareskové měl převzít Oleksandr Danyljuk. V souvislosti s touto funkcí se v uplynulých dnech spekulovalo i o bývalém slovenském politikovi Ivanu Miklošovi.

Novým premiérem se podle všeho stane Volodymyr Hrojsman.Mikloš v prohlášení potvrdil, že novým ukrajinským ministrem financí nebude. "Důvodem mého rozhodnutí je to, že v případě přijetí této nabídky bych ztratil slovenské občanství. Tato záležitost je pro mě stejně citlivá jako pro ukrajinskou stranu skutečnost, že by člen jejich vlády neměl ukrajinské občanství," uvedl Mikloš.

Slovensko až na výjimky neumožňuje svým obyvatelům dvojí občanství. Bývalý slovenský ministr financí i místopředseda vlády pro ekonomiku Mikloš, který stál v někdejším slovenském kabinetu premiéra Mikuláše Dzurindy za rozsáhlými ekonomickými reformami, by se ale měl stát šéfem poradců nového ukrajinského premiéra, pokud se jím stane Hrojsman. Mikloš uvedl, že tuto nabídku přijal, protože nevyžaduje změnu občanství.

Prezident Petro Porošenko před zasedáním Nejvyšší rady prohlásil, že pokud poslanci neschválí demisi, kterou v pondělí předložil Jaceňuk, rozpustí parlament a vypíše nové volby. Premiér se rozhodl dát svou funkci k dispozici po déletrvajícím tlaku nejen z řad opozice, ale i z řad vládní koalice, včetně prezidenta.

Koalice ztratila v zákonodárném sboru většinu, když ji opustili dva členové: nejprve odešla strana Svépomoc a poté i Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ