Kavkazský ráj
Čečensko = terorismus? Mýlka, je to úžasné místo k žití
08.10.2012 06:15
Leckdo si na základě informací z médií může myslet, že kdyby přijel do Čečenska, tak ho za nejbližším rohem podříznou islámští teroristé. Ale na každou zemi lze pohlížet z různých úhlů, i na ty kavkazské. Nová kritéria hodnocení regionů v Ruské federaci přinesla nečekané výsledky. Říše kremelského vazala Ramzana Kadyrova je druhým nejúžasnějším místem k žití.
Kde se lidem v Rusku žije nejlépe? Vezmeme-li jako kritéria peníze a moc a štěstí, nelze na základě ekonomických statistik dojít k jinému výsledku, než že na prvním místě je Moskva a za ní některé oblasti Sibiře bohaté na ropu a plyn. Právě tam je průměrný příjem na hlavu nejvyšší.
Ale to, jak šlape hospodářství, nerovná se kvalita života. A už vůbec to není záruka pro zdravé životní prostředí.
Právě podle tohoto kritéria se pokusila sestavit žebříček ruských oblastí Ruská geografická společnost (RGO) ve spolupráci se Světovou bankou (WB), OSN, Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) a několika rozvojovými agenturami.
Experti při tom hodnotili znečištění životního prostředí, vyčerpání přírodních zdrojů a ochranu přírody. To vše poměřovali s faktory, jimiž se podle nich nejlépe hodnotí to, jak se lidé mají dobře: investice do vzdělání, zdravotnictví, sportu...
Výsledkem je žebříček regionů, na jehož špici jsou oblasti, které bývají považovány za hospodářsky slabé, odlehlé chudobince velké ruské "říše". Nejvyšší možný počet, 215 bodů, dostala Altajská republika na jihu Sibiře. Někdy se jí říká "ruský Tibet". Je v ní málo lidí, továren i silnic. O to více se tam tyčí hor.
Druhé místo si vybojovala, a to bylo velké překvapení, Čečenská republika. Tam se podle RGO žije obzvláště dobře. A to přesto, že Čečensko je v povědomí lidí spojováno s hrůznou, dvacet let trvající válkou, s terorem a protiterorem. Na zeleném indexu Ruska (nemíněno jako barva islámu) se ale vyšplhalo až skoro nejvýše.
Třetí a čtvrtou příčku zaujímají další ekonomičtí i političtí outsideři Ruské federace: Republika Tuva a čečenský soused Republika Ingušsko.
Mezi prvních deset, pokud jde o zdravé životní prostředí, se dostal jediný region bohatý na průmysl: Tverská oblast. Naopak nejhůře jsou na tom Jamalskoněnecký autonomní okruh na severu Ruska, Chantymansijský autonomní okruh na západní Sibiři, dále pak Sachalin, Čukotka a Ťumeň.
Zarážející druhé místo Čečenska lze vysvětlit snadno. Po dlouhé (občanské) válce, která je zle zpustošila, je teď upřednostňovaným regionem při udělování státních dotací. Vysokými příspěvky na výstavbu, školství, zdravotnictví či sport sleduje Moskva strategii získat Čečence na svou stranu.
Podle ruských komentátorů však není transparentní, kolik a na co konkrétně se subvence využívají. Nezávislé kontroly prý nejsou možné. K dispozici jsou jen oficiální čečenské statistiky.
V jednom však Čečensko boduje bez jakýchkoli pochybností. Dvacet procent jeho rozlohy zaujímají chráněné přírodní oblasti. Ani zde ale nelze nezávisle kontrolovat, jestli Čečenci dělají a dodržují všechno, co je s takovými oblastmi spjato.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.