Čečenský prezident vládne sto dní

Zahraničí
13. 7. 2007 20:54
Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov

Ramzan KadyrovVelké oslavy čekají tento víkend čečenskou metropoli Groznyj. Je tomu totiž přesně sto dní, co prezidentský úřad zaujal Ramzan Kadyrov. Mladý politik, který svou kariéru těsně spojil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, vzbuzuje i v samotném Rusku spíše rozporuplné reakce.

"Čečensko se obnovuje, hlavní město Groznyj už není tím městem duchů a ruin, kterým bylo ještě loni. Ale všechno se to děje nepříliš legálními a rozhodně ne demokratickými metodami," řekla ČTK ruská aktivistka zabývající se lidskými právy Světlana Gannuškinová. "Všechno dnes ale závisí na jednom člověku. Kadyrov je tam naprostý pán a jeho metody nejsou normální," dodala.

Kritici viní mladého muže, který v křesle prezidenta letos vystřídal Alu Alchanova, i z budování výrazného kultu osobnosti. Agentury v sobotu nejspíš z Grozného nabídnou fotografie slavících mladých lidí s portrétem Kadyrova na tričkách.

Třicetiletého Kadyrova, který ve své luxusní rezidenci v Čečensku chová pštrosy i tygra, zvolili čečenští poslanci prezidentem letos v březnu na návrh ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dříve tak učinit nemohli, tehdejší předseda čečenské vlády Kadyrov byl na nejvyšší čečenský úřad příliš mladý. Právě Putin je osobou, která při řešení nelehké situace v severokavkazském Čečensku vsadila na syna prvního proruského prezidenta Achmata Kadyrova, zabitého při atentátu v květnu 2004.

Kreml se rozhodl pro Kadyrova, ačkoliv ten v první čečenské válce v polovině 90. let bojoval proti ruským vojákům. Dnes jsou kadyrovci, ozbrojenci věrní jen svému mladému veliteli, v čečenské společnosti rozhodující silou.

Jednotky věrné Kadyrovovi jsou obviňovány z únosů lidí kvůli výkupnému i z mučení. Jméno prezidenta padlo i mezi možnými objednavateli vraždy novinářky Anny Politkovské na konci loňského roku.

Ruskými médii občas probleskne zpráva o ozbrojených střetech Kadyrovových lidí s bezpečnostními jednotkami okolních republik Ruské federace. "Čečenci musí 'dobrovolně' odevzdávat část výplaty do Ramzanova fondu. Mnozí nakonec vlastně pracují zadarmo," řekla ČTK Gannuškinová.

Oficiální kruhy v Moskvě Ramzana Kadyrova bezvýhradně podporují, i když proruská čečenská administrativa se s federálním centrem několikrát dostala do ostrého sporu.

Kadyrov například žádal, aby byly do čečenského rozpočtu převedeny všechny výdělky, které Rusko získalo prodejem ropy a zemního plynu vytěžených na čečenském území. Kritizoval také moskevské úplatkářství a tunelování peněz určených na obnovu desetiletím konfliktu poničeného regionu.

"Obnovují se sociální objekty, obytné domy. A nejen v Grozném, ale i v těch nejvzdálenějších oblastech, horských vesnicích," pochválil se Kadyrov v interview, které před oslavou poskytl prokremelskému deníku Izvestija. Gannuškinová s tím souhlasí. "Lidé mu jsou vděční. Opravil domy i silnice, zavedl elektřinu tam, kde nikdy nebyla. V horách si teď svítí 'Ramzanovými lampičkami'," poznamenala se smíchem.

"Čečenci si zvolili jednou a provždy - jsme s Ruskem," prohlásil Kadyrov v rozhovoru pro Izvestija. Jeho slovo v nynějším Čečensku, unaveném léty občanské války, platí víc než zákon.

FOTO: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ