Čeští bojovníci na pomoc Asadovi? Ukrajinci už verbují

Zahraničí
9. 9. 2013 05:00
Ruští veteráni do Sýrie (ilustrační foto z cvičení ruské armády).
Ruští veteráni do Sýrie (ilustrační foto z cvičení ruské armády).

V anketě v zahraniční rubrice on-line deníku TÝDEN.CZ ze začátku září se 32 procent respondentů vyslovilo pro to, aby Češi pomohli syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi v boji s džihádisty, a to dodávkami zbraní a případně vysláním ozbrojených oddílů dobrovolníků. Zatímco v případě České republiky zůstane něco podobného jen čistě teoretickou záležitostí, na Ukrajině a v Rusku se už na pomoc režimu v Damašku verbuje.

Nejde však o pokračující nábor militantních islamistů, kteří už v Sýrii bojují. Je to více než stovka Čečenců, kteří při střetech se syrskými vládními jednotkami vynikají nejen velkým heroismem, ale i krutostí vůči zajatcům.  

Tentokrát jde o pomoc Asadovi, na kterého se jako spíše osamocený jestřáb rozhodl udeřit prezident USA Barack Obama. Nejen tichou podporu mu nabídly některé arabské země (zřejmě hlavně Saúdové a Katařani), které - jak přiznal šéf americké diplomacie John Kerry při kongresovém slyšení minulou středu - jsou připraveny invazi Spojených států do Sýrie zaplatit.

Bojovníci Svobodné syrské armády (FSA). A to v plné výši!

Je však krajně nepravděpodobné, že by na něco takového Washington přistoupil. V takovém případě by bylo možné na americké vojáky hledět jako na žoldáky ropných emírů od Zálivu. Ti mají v Sýrii své ekonomické a ideologické zájmy.

Nikoli z ušlechtilých pohnutek kvůli demokracii, lidským právům či kvůli rozhořčení z údajného nasazení Asadových chemických zbraní proti nevinným civilistům, ženám a dětem už Katar investoval do syrské války nejméně tři miliardy dolarů. A to jsou jen odhady.

Katarský emír mimo jiné nabízí každému dezertérovi ze syrského vojska 50 tisíc dolarů ročně - prý příspěvek na stravu. Pro katarský byznys se zemním plynem je Sýrie klíčovou zemí a Bašár Asad velkou překážkou, kterou je třeba odstranit.  

Po Saúdské Arábii a Kataru, které pilně verbují sunnitské boží bojovníky na syrskou frontu, se prý rozjel i verbuňk na pomoc syrskému prezidentovi. Konkrétně na Ukrajině a v Rusku.

Jak se lze dočíst na webových stránkách rozhlasu Hlas Ruska (státní stanice vysílající do zahraničí), první krok učinil někdejší ukrajinský plukovník Sergej Razumovský, který chce dorazit do Sýrie v čele padesáti tisíc ruských a ukrajinských žoldnéřů. Ti by měli pomoci Asadovi v boji s rebely.

Příslušné plány se už vypracovávají, uvádí bývalý vojenský zpravodajec. Ve svém apelu na YouTube prohlašuje, že jeho armáda má pomoci syrskému prezidentovi obnovit ústavní pořádek v jeho zemi.

Rusko posiluje vojenskou přítomnost ve východním Středomoří. Na snímku raketová loď Dimitrograd.Razumovský tvrdí, že jde o opravdovou smršť zájemců připravených bojovat v Sýrii. Dotazy přicházejí na všech možných kanálech, hlavně z Ruska, Běloruska a dokonce i z Moldávie.

Ve vystoupení na YouTube říká, že na Ukrajině je k dispozici 72 důstojníků a že by bylo snadné vytvořit řadu subdivizí. Ty by prý problémy v Sýrii vyřešily.

Na rozdíl od džihádistů, které vyzbrojují a štědře finančně podporují ropní emírové, měla by vojenskou misi Ukrajinců a spol. financovat sama Sýrie. Jako protihodnotu Razumovský požaduje zajištění rodin žoldnéřů a dále pak to, aby Damašek jeho bojovníkům postavil po válce dům.

Kde? "Může to být Ukrajina, Černá Hora, Srbsko nebo jakákoli jiná lokalita. Když se vrátíme z války, vybereme si místo, kde chceme žít," vysvětluje bojechtivý Ukrajinec.

To ovšem přinejmenším naznačuje, v jak bídných poměrech zřejmě žijí ukrajinští a ruští veteráni.

Razumovský a jeho věrní už prý oficiálně požádali syrskou vládu, syrského ambasadora v Kyjevě a vrchního velitele ruské Černomořské flotily, aby pomohli s transportem dobrovolníků do Sýrie. Ukrajinská vláda nemá s touto iniciativou nic společného.

"Člověk musí udělat něco, za co by se později nestyděl," říká Razumovský.

Zásadní otázkou však je, nakolik Razumovský, zjevně dobrodruh, a jeho dobrovolníci myslí celou věc vážně. To ukážou až následující týdny a měsíce. Na webu a sociálních sítích má nicméně plukovníkova iniciativa docela slušný pozitivní ohlas. 

Katarský emír Tamím ibn Hamad al-Sání a šéf americké diplomacie John Kerry. Katar chce přes Sýrii vybudovat plynovod a Bašár Asad s tím nesouhlasí.

Autor: Petr PodanýFoto: ČTK , ruské min. obrany

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ