Čeští navrátilci z Gruzie: Válku zatím cizinec nevnímá
11.08.2008 09:56 Aktualizováno 11.08. 14:04
Krvavý konflikt, který vypukl mezi Gruzií a Ruskem, cizinec na vlastní kůži zatím nepociťuje. V hlavním městě Gruzie fungují obchody, lidé na ulicích se usmívají. Podezřelý je jen hustý výskyt tanků a jiné vojenské techniky. Shodli se na tom Češi a Poláci, které dnes ráno přivezl do Varšavy polský vojenský speciál.
"V Čechách jsou lidé více nervózní než v Tbilisi," řekl ČTK Vladimír Ludvík, který byl v Gruzii pracovně. Domů prý posílal uklidňující e-maily. Žádné výbuchy osobně neslyšel. "Jen u gruzínských kolegů panovaly silné protiruské nálady," doplnil.
V gruzínském hlavním městě byl osm dnů, plánovaných bylo 45. "Působilo to na mě, že je tam celkem normální život. I když už byl vyhlášený výjimečný stav, obchody fungovaly, ulice byly plné lidí, nevznikaly fronty na potraviny, prodavačka se na mě smála," popsal. K cestě zpět do České republiky jej přiměla výzva českého velvyslanectví.
ČTĚTE TAKÉ: Válka pokračuje. Rusové bombardují Gruzii
Přepravu Čechů a Poláků organizovalo polské ministerstvo zahraničí. Lidé byli převezeni autobusy do Jerevanu, odkud letěl vojenský speciál s téměř sto lidmi na palubě. "Kromě toho, že jsme na hranici čekali sedm hodin, byla cesta celkem v pohodě," zmínil Ludvík. Do Prahy ještě dopoledne odletí linkou ČSA Varšava-Praha.
Spolu s ním zamíří z Polska do Česka Dagmar Oktábcová a Zdeněk Sobotka, kteří byli v Gruzii jako turisté. "Projeli jsme za deset dní celou zem, od moře k horám, cítili jsme se bezpečně," řekli ČTK. "Je to velmi zajímavá země, lidé jsou příjemní a Čechy mají rádi," poznamenal Sobotka.
O válečném konfliktu prý nejdřív vůbec nevěděli. "Když jsme na dálnici míjeli velká armádní auta, říkali jsme si, že asi mají cvičení. Teprve ve čtvrtek už jsme viděli i tanky a začalo se mluvit o tom, že může vypuknout válka. Ale my jsme tomu nevěřili," popsala Dagmar Oktábcová. Gruzie prý zatím vypadá asi jako Česko na počátku devadesátých let. "Uvidíme, co s tím udělá válka," dodala studentka, která se prý chce do Gruzie ještě někdy vrátit.
Emoce začaly hrát svou roli teprve po výzvách velvyslanectví, aby lidé opustili zem. "Mluvilo se o válce hlasitě, ale vidět ji nebylo," uvedla Miroslawa Mikolajczeková ze severopolského Gdaňska. "Ve městech se připravovala armáda, jinak jsme žádné boje nezažili," dodala.
S pomocí českého velvyslanectví v Gruzii ještě dnes ze země odjedou všichni zbylí Češi, kteří o takovou pomoc projevili zájem. Po nedělním organizovaném odjezdu 30 Čechů je na seznamu ambasády 43 českých občanů. Všichni jsou prý v pořádku a pomoc z nich hodlá využít asi 22, ostatní zůstávají, nebo odjíždějí po vlastní ose.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.