Migranti to nemají lehké nikde na světě (nejen Italové čelící africké invazi ilegálů by mohli vyprávět) a to platí také pro Ruskou federaci. Od letošního září musejí migranti, kteří chtějí v Rusku pracovat, složit test z historie. Dosud stačila jen jazyková zkouška.
Život migrujících dělníků v Rusku není rozhodně záviděníhodný. Dřou za hladovou mzdu, nejednou bez povolení k pobytu, a občas jsou v soustředěných akcích naháněni a odsouváni po tisících.
Občas je někdo, kdo nemá rád cizáckou holotu, zabije. Nadmíru ohroženi bývají ti, kdo mají "kavkazské rysy". Na straně druhé, nedůvěra k Kavkazanům má své důvody. Včetně strachu z terorismu. Deportace migrantů se zvláště z Moskvy s oblibou prezentuje stylem, že koště čistí město od nekalých živlů.
Ti, kdo jsou ochotní snášet vše zmíněné, ať už proto, že jsou to tvrdé nátury, anebo jsou především zoufalí a Rusko jim nabízí jistou naději, mnozí si slušně vydělají, museli dosud pro legalizaci svého pobytu a zisk pracovního víza složit jen jazykový test. Počínaje 1. zářím se budou muset neruští pracanti blýsknout též ve zkoušce ze sovětských a z ruských dějin.
List Izvěstija nedávno zveřejnil některé z celkem stovky otázek připravovaného kvízu, na jejichž zodpovězení mají zkoušení 35 minut. Ruská univerzita pro přátelství národů, která otázky připravovala spolu s ministerstvem vzdělávání a vědy, chce například vědět, jaké přízvisko měl car Ivan IV.
Byl to Ivan Tichý, Ivan Hrozný, anebo Ivan Osvoboditel? A dále, jak se říká výstavbě zemědělských výrobních družstev v třicátých letech dvacátého století? Šlo o perestrojku, kolektivizaci, či industrializaci?
Migranti musejí mít i základní přehled o moderním kremelském panstvu. Jeden z dotazů tedy zní: Zvolili roku 2008 ruským prezidentem Dmitrije Medveděva, Michaila Gorbačova, nebo Borise Jelcina?
Připomeňme, že v té době odpočíval už posledně jmenovaný několik měsíců na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, což je jedno z nejdůležitějších pohřebišť hlavního města.
A ví takový pracant z Kavkazu, kde se konaly zimní olympijské hry roku 2014? Ano, u něj doma na Kavkaze. A otázka zní: Bylo to v Moskvě, Soči, nebo ve Vladivostoku?
Testované osoby můžou zaperlit i na téma Krym. Kdože poloostrov přičlenil v 18. století k carskému Rusku? Byl to Ivan Hrozný (už je tady zase), Kateřina II. Veliká, či Alexandr II.? Na to, co se s Krymem stalo letos, třeba kdo byli proslulí "zelení mužíci", se test neptá. Otázky z astronomie a kosmonautiky sem zjevně nepatří.
List Izvjestija ale prozradil další zajímavou věc. Jaké otázky byly z kvízu vyškrtnuty. Šlo třeba o rok odstoupení z funkce šéfa Kremlu Borise Jelcina a ruský partajní systém. Druhý dotaz byl možná vypuštěn kvůli obavám, že by nějací účastníci testu odpověděli: Jaký stranický systém?
Podobně jako v jiných zemích, které se migrantů dotazují na svou historii, se také ruské testy setkávají doma s kritikou.
Odborníků i laické veřejnosti. Je mimo jiné zřejmé, že četné otázky by dělaly velké problémy i ruským školákům a studentům.
Dalším vážnou svízelí je, dodává Izvjestija, že v Rusku se dá téměř všechno koupit. To dobře vědí i přistěhovalci. Proč by se tedy nedaly koupit i zmiňované testy? Vítejte v ruské realitě.