Cheney: Rusko ztrácí důvěryhodnost kvůli akcím v Gruzii
04.09.2008 15:19
Americký viceprezident Dick Cheney dnes dal v Tbilisi najevo, že USA stojí v rusko-gruzínském konfliktu plně na straně Gruzie. Akce Kremlu v tomto kavkazském státě, označil za nelegální pokus změnit hranice Gruzie. Rusko tím podle něj zpochybnilo svou spolehlivost mezinárodního partnera. Ujistil, že USA plně podporují gruzínské snahy vstoupit do NATO.
"Poté, co váš národ získal svobodu v revoluci růží, přišla Amerika na pomoc odvážné mladé demokracii," řekl Cheney v Tbilisi na tiskové konferenci s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim. Narážel na pokojnou revoluci v roce 2003, jež Saakašviliho vynesla do čela státu.
"Děláme to teď znovu, abychom vám pomohli překonat invazi na vaše svrchované území a po nelegálním jednostranném pokusu změnit silou hranice vaší země, což svobodný svět všeobecně odsoudil," podotkl Cheney den poté, co USA oznámily, že poskytnou Gruzii, která se vzpamatovává z ruské invaze, pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů (zhruba 17 miliard korun).
"Akce Ruska vážně zpochybnily jeho záměry a jeho spolehlivost jako mezinárodního partnera nejen v Gruzii, ale v celé oblasti a nakonec v celém mezinárodním systému," řekl americký politik.
Cheney ujistil Gruzii, že Spojené státy plně podporují její úsilí vstoupit do NATO. "Gruzie bude v naší alianci," řekl a poděkoval Saakašvilimu za působení gruzínských vojáků v Iráku. Vyzval i další spojenecké země USA, aby podpořily Gruzii. Delegace NATO bude v Gruzii v polovině září jednat o spolupráci, uvedly diplomatické zdroje aliance.
Rusko-gruzínský konflikt vypukl počátkem srpna, když se Gruzie pokusila nastolit silou pořádek v Jižní Osetii a vyvolala nečekaně ostrou vojenskou odpověď Ruska.
Cheney patří mezi největší kritiky Kremlu a jeho návštěva v Gruzii bezpochyby podráždí Moskvu. Ta obvinila Washington, že podporou Saakašviliho, kterého přestala uznávat za prezidenta a označila ho za politickou mrtvolu, podněcuje napětí v oblasti. USA dávají najevo, že chtějí dále pěstovat těsné vztahy s Gruzií a jejími sousedy i po rusko-gruzínské válce, kterou dala Moskva najevo, že se nebojí použít vojenskou sílu při obraně toho, co považuje za svoji sféru vlivu.
Ruská ofenziva v Gruzii, která si vyžádala tisíce mrtvých, vyvolala velkou kritiku na Západě. Evropská unie věnovala rusko-gruzínské krizi mimořádný summit, ale k sankcím vůči Moskvě se nakonec neuchýlila, jen pohrozila, že nebude dál vyjednávat o takzvaném strategickém partnerství, dokud Moskva plně nestáhne jednotky z Gruzie.
Rusko ponechalo i po podpisu dohody o příměří část svých vojáků v takzvané bezpečnostní zóně jako údajné mírové síly, které mají zajistit stabilitu a bezpečnost.
Cheney cestu po spojeneckých zemích USA v oblasti zahájil ve středu v Ázerbájdžánu, jemuž rovněž vyjádřil podporu USA a kde jednal o energetické koncepci. Tato kavkazská země je stejně jako Gruzie důležitým článkem v energetickém koridoru mezi Kaspickým mořem a Evropou, který by obcházel politicky a ekonomicky nespolehlivé Rusko. Západ se obává neblahých dopadů rusko-gruzínské krize na tento koridor.
Americký viceprezident odletí ještě dnes na Ukrajinu, jež je další zemí, na níž Spojeným státům v oblasti velmi záleží. Cestu po Evropě ukončí návštěvou Itálie a jednáním s jejím premiérem Silviem Berlusconim.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.