Čína i Rusko kritizují vojenskou intervenci v Libyi

Zahraničí
20. 3. 2011 09:22
bez popisku 323298
bez popisku 323298

Politování nad vojenskou intervencí mezinárodních sil v Libyi vyjádřila řada států, mezi nimi i Čína a Rusko. Čínské ministerstvo zahraničních věcí zopakovalo svůj odmítavý postoj k použití síly v mezinárodních vztazích. Rusko, Turecko, státy Africké unie i další navíc vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v zemi.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo naději, že Libye bude moci co nejdříve obnovit svou stabilitu a zabránit dalším civilním obětem ozbrojeného konfliktu. Peking zdůraznil, že respektuje suverenitu, nezávislost, jednotu a územní celistvost Libye, nicméně nevyzval k příměří.

Rusko se od mezinárodní vojenské akce v Libyi distancovalo a vyzvalo k rychlému ukončení bojů. "Litujeme tohoto ozbrojeného zásahu v rámci rezoluce OSN, která byla přijata ve spěchu. Krveprolití musí rychle přestat a Libye musí rychle zahájit dialog, aby byl problém natrvalo vyřešen," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Rusko také vyzvalo Británii, Francii a USA, aby "ukončily neselektivní použití síly". Zároveň ostře kritizovalo bombardování strategických objektů, jako jsou například mosty.

Kreml též oznámil, že ruský prezident Dmitrij Medveděv odvolal z Tripolisu ruského velvyslance.

Čína i Rusko se zdržely čtvrtečního hlasování Rady bezpečnosti OSN o rezoluci umožňující použití síly pro ochranu libyjského obyvatelstva.

Turecký premiér Tayyip Erdogan apeloval na okamžité ukončení násilí a vyzval libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby se vzdal moci.

Papež Benedikt XVI. vyslovil velké obavy ohledně konfliktu v Libyi a požádal západní mocnosti i Libyi o ochranu tamějších civilistů a zajištění přístupu k humanitární pomoci.

"Co se nyní děje v Libyi se liší od (proklamovaných) cílů na vytvoření bezletové zóny. Co chceme je ochrana civilistů a ne jejich další bombardování," prohlásil zase generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

Prohlášení výboru Africké unie pro Libyi, složeného ze zástupců pěti afrických zemí, požaduje "spolupráci libyjských autorit, která by vedla k zajištění humanitární pomoci lidem v nouzi". Africká unie rovněž žádá přijetí politických reforem nezbytných pro řešení současné krize a zajištění ochrany cizinců žijících v Libyi.

Státy AU též navrhly setkání zástupců Ligy arabských států, Organizace islámských států, Evropské unie a OSN 25. března v Addis Abebě, které by mělo ustavit mechanismus konzultací pro společné řešení krize v Libyi

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ