Ukrajinská média se po českých parlamentních volbách zajímají o možnou změnu vztahů České republiky s Ruskem a o dopad protipřistěhovaleckých nálad na osud ukrajinských pracovních migrantů. Se znepokojením se komentátoři zamýšlejí nad možností koaliční spolupráce vítězného hnutí ANO s proruskými politickými stranami.
Protiimigrační tábor v Evropě značně posílil, což vyvolá nový bolehlav u německé kancléřky Angely Merkelové, uvádí komentář publikovaný na webu ukrajinské zpravodajské televize 24 kanal. Ukrajinských migrantů v Česku se nová situace může týkat jen nepřímo, protože Ukrajinci tam zdaleka nejsou uprchlíky. Nepotřebují bezplatnou sociální pomoc, vydělávají své peníze a jsou značnou částí "českého hospodářského zázraku, který už zemi pět let přináší blahobyt a příjmy".
"Česká vláda spolu s polskou v Bruselu tvrdí, že uprchlíky z islámských zemí Blízkého východu nemůže přijímat proto, že je země plná Ukrajinců. Samozřejmě chytračí, do přeplněnosti má země daleko. Jako argument se to ale může hodit," píše se v komentáři.
Ukrajinským přistěhovalcům se věnuje i komentář státní agentury Ukrinform. Uvádí se v něm, že Andrej Babiš "dosti důsledně" vítá ukrajinskou pracovní migraci."V tom se právě projevuje jeho přístup obchodníka: Ukrajinci nám pomohli vytvořit 200 tisíc pracovních míst, co je na tom špatného? Pracují dobře, na čemž máme zájem." Na otázku o protiruských sankcích podle agentury Babiš odpovídá vyhýbavě, ale "anexi Krymu hodnotí správně a události v Donbasu označuje za agresi".
Podle ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise by se neměly výsledky českých voleb dramatizovat. "Budoucí vláda bude pokračovat v podpoře vzájemně výhodných vztahů s Kyjevem a v ukrajinské otázce zůstane v hlavním celoevropském proudu," soudí diplomat. Předpokládá, že budoucí česká politika "neopustí hranice mainstreamu politiky Evropské unie".
Je naděje, že se Češi proti Babišovi vzbouří
Podle ukrajinské informační agentury Liga byla Česká republika mnoho let ve visegrádské skupině vzorem demokracie, "nyní ale její vláda může vytvořit nové riziko pro Evropskou unii i Ukrajinu". I kdyby Babiš dostál svému slibu nevytvářet koalici s proruskými stranami, špatný je už sám fakt, že v zemi s takovými demokratickými tradicemi získá miliardář kontrolu nad vládou, píše se v komentáři.
"Premiérem se teď může stát oligarcha s pochybnou minulostí, kterého obviňují z podvodů. Je to skutečná výzva české demokracii, která může zmizet jen v případě, že Babiš ztratí přístup k moci. Všechny příklady občanské aktivity v Česku - pražské jaro, sametová revoluce, mnohé protesty proti prezidentu Zemanovi stranícímu Kremlu a Číně, vytvoření mnoha protikorupčních nevládních organizací monitorujících investice z evropských fondů - vzbuzují naději, že pokud se Babiš rozhodne zneužít svého postavení k dalšímu obohacení, Češi se proti němu skutečně postaví," konstatuje se v komentáři.