Čs. legionáři se dočkali pomníku v Čeljabinsku

Zahraničí
21. 10. 2011 07:13
Pomník padlým legionářům v Čeljabinsku.
Pomník padlým legionářům v Čeljabinsku.

Po více než devíti desetiletích se českoslovenští legionáři dočkali v Čeljabinsku na Urale pomníku zvěčňujícího jména někdejších padlých. Na slavnostní odhalení přišly nejen oficiální delegace, ale i stovky místních obyvatel.

"Je mi od dnešního dne mnohem líp, protože památník připomíná mimo jiné i mého dědečka, který zmizel ve víru bojů," říká osmašedesátiletá Valerija Grigorjevová, která na slavnost přijela až ze sousední Kurganské oblasti.

Pomník padlým legionářům v Čeljabinsku.Pomník v podobě pamětní desky a připojených "vagonů" se jmény 262 padlých a nezvěstných legionářů stojí u místního nádraží.

Právě zde se 14. května 1918 odehrál čeljabinský incident, který stál na počátku legionářské anabáze, kdy pár desítek tisíc Čechoslováků ovládalo v bolševickém Rusku obrovské území podél Transsibiřské magistrály od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Ačkoliv pomník vyvolal na internetu a v místních médiích vlnu odporu, na místě se novinářům podařilo zahlédnout jen jediného demonstranta, postaršího muže s transparentem protestujícím proti "interventům". "Naši sovětští vojáci se takového pomníku nedočkali," vysvětlil své pohnutky.

Bolševici chtěli čs. legionáře odzbrojit, ale ti místo toho obsadili magistrálu.Během slavnosti však i z úst čeljabinského vicegubernátora Sergeje Kamykova zaznělo, že legionáři ještě v řadách carské armády bránili Rusko před Němci a následně se pojednou ocitli uprostřed bratrovražedné občanské války. "Po téměř sto letech je však na místě splnit si uctěním padlých lidskou povinnost," zdůraznil.

"Žádný národ nemůže být svobodný, pokud si neváží své minulosti. Dnes obnovujeme historickou paměť," dodal Sergej Davydov z čeljabinské radnice a připomněl, že původní pomník padlým legionářům postavili ze svých peněz místní občané, než byl za komunistického režimu zničen.

Odznak z čepice čs. legionáře.Odhalení pomníku chápe český ministr kultury Jiří Besser i jako důkaz, že Češi, Slováci a Rusové jsou schopni hovořit i o velkých otaznících ve společné historii. "Potěšilo mě, že přišly stovky lidí, kteří toto chápou. A jeden nespokojený se v demokratické společnosti vždy najde," dodal.

"Ceremonie byla velmi důstojná. Svědčí to o tom, že je to naše společná historie. Lidé, kteří se nesnaží poznat pravdu o svých dějinách, nejsou svobodní, národy, které si neváží svých hrdinů, nejsou sebevědomé. Jsem rád, že Češi jsou už svobodný národ a že máme tady v Rusku řadu podporovatelů, kteří chápou roli československých legionářů v ruských dějinách," prohlásil český velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Podle Jindřicha Sitty z legionářské obce zůstaly v ruských stepích hroby více než tří a půl tisíců legionářů, jimž je záhodno splatit dluh, aby mohli klidně spát. Na Urale byly pomníky legionářům již dříve odhaleny v Jekatěrinburgu a Nižním Tagilu.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ