Dá se věřit "čestnému premiérskému"? ptá se tisk v Rusku

Zahraničí
3. 2. 2012 09:45
Vladimir Putin slíbil čestný průběh voleb.
Vladimir Putin slíbil čestný průběh voleb.

Ruský premiér Vladimir Putin při schůzce s mladými právníky slíbil, že prezidentské volby budou čestné a výsledek objektivní. Ještě dříve šéf prezidentské kanceláře Vjačeslav Volodin vyzval gubernátory, aby nepřipustili falšování při hlasování, připomněl v pátek ruský list Vedomosti. Lze Putinovým slibům věřit? Poslechnou Volodina gubernátoři? Jsou v nynějším systému vůbec možné čestné volby?

V odpovědi na tyto otázky nelze opomenout, že volby proběhnou podle starých pravidel a také je organizuje stejná ústřední volební komise, jejíž postup při parlamentních volbách 4. prosince pobouřil společnost. Komise neodvolala svého šéfa Vladimira Čurova, soudy nepřijaly většinu žalob na porušení pravidel, a tak ani členové volebních komisí, podezřelí z falšování, nebyli potrestáni, ani očištěni z podezření. Tedy volební systém kromě Putinových slov dostal i jiný, konkrétní signál: vaše práce při parlamentních volbách byla schválena a porušování pravidel je přípustné.

I gubernátoři mají protikladné motivy. Je pravda, že je veřejně vyzývají k čestnosti. Ale o cosi dříve je také veřejně varovali před odpovědností za výsledky (Putinovy strany) Jednotné Rusko v parlamentních volbách a někteří si už odpovědnost odskákali. Po volbách přišlo o funkce několik hlav regionů, kde strana dostala málo hlasů. Čemu má věřit gubernátor, sledující tonoucí kolegy? Z povzdálí je to dobře vidět: bulharský politolog Ivan Krastev, pobývající nedávno v Moskvě, poznamenal, že čestné volby při nynějších vztazích mezi centrem a gubernátory prostě nejsou možné.

Čestné volby

A co znamená uspořádat čestné volby v systému byrokratické vertikály, vybudované na skládání účtů zdola nahoru? Hlavním cílem je vyhovět nadřízeným, a ne společnosti. Gubernátoři a místní straničtí předáci musí podávat hlášení o uspořádání mítinků, provedení kampaní a o zisku procent hlasů. Získat potřebná procenta poctivě by vyžadovalo efektivně řídit region, ale jak to udělat, když na gubernátorovi jen málo záleží a vše závisí na centru? Pak je zapotřebí "efektivně řídit kampaň", tedy využít administrativní zdroje k podvrhům. Vždyť kromě všeho jiného vertikální byrokratický systém za dlouhá léta neexistence politické konkurence dovedl odborníky na politickou reklamu k naprosté tvůrčí degradaci.

Pokusy změnit systém jednou, deseti či padesáti prosbami nemají smysl. Ani policejní reforma, polovičatá a povrchní, nevedla k opravdovému přerodu. V policii nadále funguje starý systém, stejně jako dříve se dozvídáme o zločinech policistů na občanech.
Na organizaci mítinků na Putinovu podporu je hezky vidět, jak se volby odehrají. Podle množství zpráv v tisku jsou státní zaměstnanci, dělníci z podniků získávajících státní zakázky, pracovníci státních firem a bank donucováni k účasti; slibují se jim odměny a vyhrožuje se jim propuštěním z práce či odebráním prémií.

Bez přehmatů

Vedení Jednotného Ruska před pár dny varovalo své regionální pobočky, aby se vystříhaly přehmatů při organizaci mítinků na podporu kandidáta Putina. Týž den televize Dožď ukázala, že organizátoři moskevského mítinku přiznávají fakta donucování k účasti, ale označili to za "místní přehmaty".

Přehmaty budou, protože vůbec nejde o výjimky, ale o systém. Čestné volby nebudou, dokud nebudou otevřené volby gubernátorů a politické strany nebudou povoleny bez jakýchkoliv omezení, dokud se neuskuteční opravdová soudní reforma, která vystřídá nynější soudce a dá soudům skutečnou nezávislost na státu.
Je to možné za vládnutí Vladimira Putina?

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ