Daňové úniky jsou v Rumunsku natolik rozšířené, že ohrožují jeho budoucnost. Podle agentury Reuters na to dnes upozornili členové rumunské národní rozpočtové rady, kteří politikům doporučili, aby přijali opatření potírající práci načerno a krácení daně z obratu. Rumunsko coby druhá nejchudší země Evropské unie vybere na daních méně než šedesát procent oficiálně stanovené cílové částky.
Podíl daní na HDP v Rumunsku činí 32,7 procenta, v celé EU je to přitom 46 procent.
V Rumunsku je více penzistů než plátců daní, upozorňuje rozpočtová rada, jejímiž členy jsou přední ekonomové. Stát podle nich za loňský rok přišel kvůli daňovým únikům o přibližně sto miliard lei (620 miliard Kč), což odpovídá asi šestnácti procentům HDP.
"Šestnáct procent je obrovské číslo," řekl předseda rozpočtové rady Ionut Dumitru. "Ohrožuje to národní bezpečnost, budoucnost naší země," varoval.
Lidé v Rumunsku se podle ekonomů nejčastěji vyhýbají placení daně z přidané hodnoty a odhadem 1,57 milionu osob pracuje načerno, takže neplatí daně. Jde hlavně o dopravu a stavebnictví.
V zemi s dvaceti miliony obyvatel je něco přes čtyři miliony daňových poplatníků a více než pět milionů penzistů. To představuje velkou zátěž pro státní pokladnu, v níž zbývá už jen málo peněz na investice.
Rumunský parlament tento měsíc ve snaze podpořit ekonomický růst schválil snížení odvodů na sociální pojištění pro zaměstnavatele. Tento krok je v rozporu s doporučeními Mezinárodního měnového fondu, u něhož si Rumunsko loni dohodlo záložní úvěr v hodnotě čtyř miliard eur.
Také národní rozpočtová rada upozornila, že pokud se vládě nepodaří účinněji vybírat daně, výrazně příští rok kvůli snížení sociálních odvodů vzroste rozpočtový deficit.