Do Venezuely by mohli dorazit další ruští vojáci. Uvedl to ve čtvrtek podle agentura Interfax náměstek venezuelského ministra zahraničí Yván Gil, který je v Moskvě na dvoudenním jednání mezivládní rusko-venezuelské komise. Zároveň řekl, že "ruští experti", kteří nyní ve Venezuele působí, v zemi zůstanou, dokud to bude nutné.
V polovině března dorazila do venezuelské metropole Caracasu dvě letadla se stovkou ruských vojáků, podle ruských zdrojů je jejich cílem chránit režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Není však jasné, co přesně mají v úmyslu. Proti jejich přítomnosti ve Venezuele se ohradili zástupci venezuelské opozice i Spojené státy. Podle Moskvy je ale v souladu s bilaterálními dohodami obou zemí i venezuelskou ústavou.
"Skupina (ruských) vojenských expertů je ve Venezuele v rámci technické a vojenské spolupráce. Zůstanou tam tak dlouho, dokud to bude nutné," prohlásil dnes Gil s tím, že pro jejich odchod nebyl stanoven žádný termín. Zároveň nevyloučil, že by do země mohli přijet další ruští vojáci.
Rusko otevřeně stojí na straně autoritářského venezuelského prezidenta Madura, kterého podporuje spolu s Čínou a stále ho uznává jako prezidenta země. Prozatímním prezidentem země se ale v lednu nechal prohlásit vůdce opozice Juan Guaidó a jako takového jej uznává už přes 50 zemí světa - kromě USA také značná část evropských zemí včetně Česka.
Podle USA do Venezuely zřejmě dorazili členové ruských speciálních jednotek a odborníci na kybernetickou bezpečnost. Agentura Reuters dříve uvedla, že posláním ruské mise je patrně pomoci Madurovu režimu a chránit kybernetickou infrastrukturu jeho vlády.