Demonstranti opustili radnici výměnou za amnestii pro zadržené

Zahraničí
16. 2. 2014 18:29
Demonstranti opouštějí kyjevskou radnici.
Demonstranti opouštějí kyjevskou radnici.

Protivládní demonstranti v Kyjevě v neděli opustili tamní radnici, kterou okupovali od 1. prosince. Splnili tak podmínky amnestie pro stíhané demonstranty. Protestující ale dali najevo, že se mohou k okupaci vrátit, pokud úřady stíhání demonstrantů nezastaví. Ministerstvo vnitra mezitím uvedlo, že maskovaní muži zbili dva policisty, kteří se pokusili do budovy radnice vstoupit.

Sídlo magistrátu hlavního města protestující vyklidili nedlouho před začátkem dalšího velkého shromáždění stoupenců opozice na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Opoziční ústupky vyvolaly mezi demonstranty zklamání, na shromáždění ale nakonec přišlo několik desítek tisíc lidí.

"Co získala opozice od začátku protestů, během jednání s prezidentem a v parlamentu? Nic! Mám podezření, že vede dvojí hru. Vyklizení radnice je špatné rozhodnutí," řekl kyjevský lingvista Anatolij Dacenko. "Čekám plán akcí. Nechci, aby se opakovaly hořící pneumatiky a zápalné lahve, ale zdá se, že jsou to jediné argumenty, kterým režim rozumí," dodala další demonstrantka v narážce na potyčky v centru metropole z konce ledna, které si vyžádaly čtyři mrtvé a na 500 zraněných.

"Vyklizení radnice vyvolalo spory, ale skoro tři stovky aktivistů vyšly na svobodu. To je velice důležité. Budeme dál tlačit na režim," řekl jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko, jenž dnes podle agentury Unian v Dněpropetrovsku  oznámil, že se zřekl povolení k trvalému pobytu v Německu, což mohla být překážka jeho kandidatury na ukrajinského prezidenta.

Na kyjevském náměstí Nezávislosti další opoziční předáci Arsenij Jaceňuk a předseda nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok ohlásili "pokojnou ofenzívu", která má parlament přimět k tomu, aby příští týden schválil návrat k ústavě z roku 2004, a tak omezil pravomoce hlavy státu. Jaceňuk se zapřisáhl, že se "nenechá koupit" nabídkou premiérského křesla a že opozice vytvoří vlastní vládu, která podepíše dohodu s Evropskou unií. Požadoval také, aby úřady zastavily stíhání dvou tisíc opozičních aktivistů.

Ke stažení všech obvinění proti demonstrantům a opozičním aktivistům vyzvala ukrajinskou vládu i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Generální prokurátor Viktor Pšonka již v pátek informoval o propuštění 234 zadržovaných demonstrantů, ale jejich stíhání zastaveno nebylo. Podle něj se tak stane, když demonstranti do 17. února opustí obsazené budovy a prostranství. Výjimkou jsou místa využívaná k protestům, jako je náměstí Nezávislosti.

Masové protesty na Ukrajině vypukly loni v listopadu, když prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a přijal finanční pomoc z Ruska. Postupně se ale hlavním požadavkem protestů stal odchod Janukovyče od kormidla moci.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK , Efrem Lukatsky

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ