V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny operují silné oddíly donských kozáků, které získaly pod svou kontrolu už devět měst. Podle zpravodajského serveru Ostrov se v oblasti stávají dominantní silou dobře vyzbrojené a vycvičené kozácké oddíly o zhruba 4000 mužích, které vytlačily bojovníky samozvané Luhanské lidové republiky "lidového gubernátora" Valerije Bolotova. Na straně separatistů ale také bojují někteří kozáci, v tomto případě z Ruska.
Donští kozáci mají v oblasti východní Ukrajiny a jihozápadního Ruska už od 15. století pověst neohrožených a příkladně organizovaných bojovníků. Před bolševickým převratem v roce 1917 mělo donské vojsko přes 1,5 milionu mužů, kteří chránili jižní hranice ruského impéria a požívali značných výsad.
Sovětská moc legendu o kozácích potlačila, ještě dnes se ale jen v Rusku ke kozákům hlásí na 140 tisíc lidí.
V éře prezidenta Vladimira Putina donští kozáci s podporou státu obnovili svou starou slávu, základem jejich ideologie se stalo vypjaté vlastenectví, přísný vojenský řád a pravoslaví.
Na Ukrajině kozáci po staletí operovali právě v Luhanské a Doněcké oblasti, tedy na území Donbasu. Chaos vyvolaný proruským povstáním nyní kozácké oddíly podle ukrajinských médií využívají k posílení svých pozic a vytváření živelných samospráv.
Pod jejich kontrolou jsou údajně města Severodoněck, Lysyčansk, Stachanov, Brjanka, Alčevsk, Krasnyj Luč, Antracyt, Sverdlovsk a Perevalsk ležící většinou na jihu Luhanské oblasti.
V noci na dnešek podle serveru Ostrov kolona vozidel s donskými kozáky převzala kontrolu nad Perevalskem, který leží asi šedesát kilometrů od ruských hranic.
Nedaleká města Antracyt a Stachanov přeměnili kozáci ve své hlavní opěrné body. Území, které ovládají, prý neustále rozšiřují.
Mnoho donských kozáků má podle ruských i ukrajinských médií bojové zkušenosti, početně jsou mezi nimi zastoupeni veteráni čečenských válek i sovětské invaze do Afghánistánu.