Do ukrajinských voleb se vložil <span>ruský Gazprom</span>

Zahraničí
2. 10. 2007 19:50
Ilustrační foto - plynovod Jamal - Evropa
Ilustrační foto - plynovod Jamal - Evropa

Ilustrační foto - plynovod Jamal - EvropaRuský plynárenský gigant Gazprom dnes oznámil snížení dodávek Ukrajině, pokud Kyjev nesplatí svůj dluh ve výši 1,3 miliardy dolarů. Svou pohrůžkou se ruský monopol podle některých analytiků snaží ovlivnit formování povolební koalice.

Gazprom, největší světový producent plynu, svými dodávkami přes Ukrajinu a Bělorusko pokrývá celou čtvrtinu evropské spotřeby této suroviny.

Spory Gazpromu a Ukrajiny o cenu plynu již v lednu loňského roku vedly ke snížení objemu dodávek do západní Evropy až o 20 procent. Událost jen dále zvýšila obavy zemí Evropské unie o jejich energetickou bezpečnost a vyvolala otazník nad tím, zda se má EU do budoucnosti spoléhat na ruské dodávky plynu.

Gazprom v dnešní zprávě své evropské partnery upozornil na možné problémy v souvislosti s dodávkami plynu na Ukrajinu. Zavázal se ale zároveň dodržet nasmlouvané dodávky do EU. Evropská komise reagovala výzvou, aby obě strany vzájemné spory co nejrychleji vyřešily.

Ukrajinský premiér Viktor JanukovyčK dnešnímu prohlášení plynárenského obra došlo jen dva dny po ukrajinských parlamentních volbách, které zatím nemají jasného vítěze. Očekávají se proto vleklá jednání o vytvoření životaschopné vládní koalice. Podle některých analytiků takto Gazprom nepřímo vyjádřil svou podporou proruskému premiérovi Viktoru Janukovyčovi. Ukrajinské vztahy s Moskvou se totiž rapidně zhoršily v roce 2005, kdy v čele země stanula jeho nynější rivalka Julije Tymošenková.

Podle Alexeje Makarkina, zástupce ředitele moskevského Centra politických technologií, vysílá Gazprom Tymošenkové varování, že svými surovinovými zdroji může na Ukrajinu vyvíjet tlak. Gazprom ale politické motivy svého rozhodnutí popřel. Profitovat z něj podle jeho mluvčího mohou oba tábory.

Gazprom v současnosti prodává Ukrajině plyn za 130 dolarů za tisíc kubických metrů, což je zhruba poloviční cena oproti té, kterou platí západní Evropa. Ceny pro rok 2008 ještě nejsou stanoveny a očekávají se o nich obtížná jednání.

Odborníci kritizují současného zprostředkovatele obchodu s plynem mezi Ukrajinou a Julije TymošenkováRuskem, společnost RosUkrEnergo, kvůli její nejasné vlastnické struktuře. Tymošenková na dnešní tiskové konferenci uvedla, že by ráda všechny prostředníky z obchodu odstranila, pokud se stane premiérkou. Podle ní by tak už nedocházelo k přerušení dodávek.

Ukrajina měla během posledního desetiletí problémy s placením dodávek plynu již několikrát, dnešní zmínka o novém ukrajinském dluhu ale přichází po několikaměsíčním klidu.

Problémy s placením řešilo letos v létě také Bělorusko. Obě tranzitní země si stěžují, že Gazprom jim zdvojnásobil ceny plynu. Moskva odmítá obvinění, že využívá dodávky plynu k tyranizování svých sousedů. Loňské zvýšení cen pro Bělorusko, Gruzii a Ukrajinu zdůvodňuje tím, že pouze skončily dotované ceny ze sovětských dob (viz  TÝDEN 2/06 a 3/07).

Na fotografiích: (1) Plynovod Jamal - Evropa, nedatováno, (2) Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč na pondělním sjezdu svých stoupenců v Kyjevě, (3) Vůdkyně ukrajinské opozice Julije Tymošenková na dnešní tiskové konferenci v Kyjevě.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025
Vatikán dnes (v úterý) poprvé ukázal tělo papeže Františka v rakvi.

Pohřeb papeže bude asi v sobotu. Přijede Macron, Zelenskyj i Trump

Zahraničí
22. 4. 2025
Sbírka věcí po Židech v koncentračním táboře Osvětim

Svědků holokaustu ubývá. Na světě je už jen 200 tisíc Židů, kteří viděli a přežili

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ