EU a Rusko se dohodly, že <span>se začnou dohadovat</span>

Zahraničí
27. 6. 2008 14:20
Povinné úsměvy. Solana, Barroso a Medveděv.
Povinné úsměvy. Solana, Barroso a Medveděv.

Povinné úsměvy. Solana, Barroso a Medveděv.Evropská unie a Rusko začnou 4. července jednat v Bruselu o dlouho odkládané nové dohodě o strategickém partnerství. Vrcholní představitelé obou stran se na tom dnes dohodli na pravidelném summitu, který se konal v Chanty-Mansijsku na Sibiři.

Nové ujednání by mělo nahradit nynější a dávno nevyhovující dohodu o partnerství a spolupráci, která vstoupila v platnost 1. prosince 1997. "Shodli jsme se, že cílem je uzavřít strategickou dohodu, která bude rámcem celkových vztahů EU-Rusko v budoucnu a pomůže využít jejich potenciál," uvádí se v deklaraci z vrcholného setkání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, předsedy Evropské komise Josého Barrosa a slovinského premiéra Janeze Janši, jehož zemi, nyní v závěru prvního pololetí, končí předsedání unii.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: Raketový štít je zhoubná myšlenka

Pozorovatelé očekávají, že jednání budou velmi složitá a mohou trvat i několik let. Už k jejich startu se sedmadvacítka dlouho propracovávala přes polské a pak litevské blokování.

Rusové se domnívají, že rozhovory potrvají asi rok. Unie je opatrnější a počítá spíše s 18 měsíci až dvěma roky. Spory se čekají hlavně kolem energetiky, neboť Rusko je významným dodavatelem paliv do zemí EU, kolem obchodu a také definice společných hodnot.

Fotografové v pozoru. Přichází elegantní šéfka rakouské diplomacie.Podle expertů Rusko potřebuje západní kapitál i zkušenosti pro rozvoj nových energií či vylepšení energetických sítí. Brusel by rád docílil toho, aby Rusko umožnilo volný přístup ke svým energetickým zdrojům tak, jak to unie umožňuje ruským firmám. Vadí mu například to, že Moskva neumožňuje průzkum či další operace zahraničních podniků.

Prubířským kamenem pak bude hlavně respektování lidských práv. Předseda Evropské komise José Barroso na tiskové konferenci však po summitu uvítal výroky ruského prezidenta o nutnosti respektování lidských práv. To podle Barrosa přispěje ke "konstruktivnímu dialogu" s Moskvou i v této oblasti. "Myslím, že důraz, který Medveděv postavil na nezbytnost zlepšovat stav lidských práv, nám pomůže v konstruktivním dialogu o otázkách vztahujících se na oblast lidských práv," řekl Barroso. Uvítal zvláště nedávná vyjádření ruského prezidenta o svobodě tisku.

Celý tón těchto vyhlášení zřetelně kontrastuje se summitem EU-Rusko v květnu loňského roku v Samaře, kdy představitelé Evropské unie ostře kritizovali tehdejšího prezidenta Vladimira Putina, že za jeho vlády Rusko udělalo krok zpět od dodržování lidských práv i od celkové demokracie.

Foto: tisková služba EU

Autor: ČTK

Další čtení

Trump kvůli reklamě ukončuje veškerá obchodní jednání s Kanadou

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 10. 2025 08:08

Při loupeži ve francouzském muzeu lupiči ukradli zlaté a stříbrné mince

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 10. 2025 11:31

Trump nechal zbořit východní křídlo Bílého domu kvůli stavbě tanečního sálu

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 10. 2025 08:57

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ