Nejvyšší představitelé zemí Evropské unie nepřijmou na svém pondělním mimořádnému summitu v Bruselu sankce proti Rusku za jeho postup vůči Gruzii. Uvedly to dnes tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaného francouzského diplomata, jehož země nyní předsedá EU.
"Čas k přijetí sankcí rozhodně ještě nepřišel. Jsme stále ve fázi dialogu s Moskvou, ne ve fázi sankcí," citovaly agentury francouzského představitele, který při setkání s novináři vyjádřil přání nebýt ve zprávách jmenován.
Za základ současného dialogu s Moskvou označil rusko-gruzínskou dohodu o příměří, kterou pomohl vyjednat 12. srpna francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Summit řekne, že se musí splnit všech šest bodů dohody. Dokud se tak nestane, bude dohoda dále sledována."
ČTĚTE TAKÉ: Přiškrtíme EU dodávky ropy, hrozí nepřímo Kreml
Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner ve čtvrtek sdělil, že některé země uvažují o sankcích proti Rusku, ale že mezi ně nepatří předsedající Francie. Nynější přijetí sankcí ve čtvrtek nepodpořil ani šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.
Evropské země, které se v pondělí sejdou z iniciativy Sarkozyho na mimořádném summitu o gruzínské krizi, budou jednat o tom, jak zareagovat na postup Ruska v Gruzii. Půjde především o to, jak se postavit k úternímu rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost dvou gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie.
Kouchner ve čtvrtek zdůraznil, že Paříž bude nadále trpělivá. "Francie není pro přerušení vztahů s Ruskem. To se bude řešit jednáním. Potřebujeme čas a neděláme si o tom žádné iluze," dodal.
Rusko-gruzínský spor o Abcházii a Jižní Osetii, tedy dvě oblasti, které jsou součástí Gruzie, ale více než deset let už s podporou Moskvy usilují o nezávislost, se vyhrotil začátkem srpna.
Po několikadenních krvavých bojích, při nichž ruská armáda donutila Gruzínce po jejich útoku na Jižní Osetii k ústupu a obsadila část jejich území, obě strany přistoupily na příměří. Situace se pak znovu vyostřila, když Kreml oficiálně uznal samostatnost obou separatistických provincií.
Ruské rozhodnutí vyvolalo ve světě velmi bouřlivou a až na výjimky odmítavou reakci. Moskva proto zatím zůstává v izolaci a pokusy získat na svou stranu další spojence zatím ztroskotaly. Rusko nezískalo podporu ani zemí sdružených v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) a poměrně vstřícná slova tak zaznívají snad pouze z Běloruska.
Foto: Profimedia a AP