Expedice na severní pól má Rusku zajistit ropné nároky
01.08.2007 17:45
Ambiciózní ruská expedice, která chce v Arktidě uskutečnit první hloubkové ponory a prozkoumat dno Severního ledového oceánu, dnes odpoledne dosáhla Severního pólu. Výprava má dokázat ruské nároky na zásoby ropy a plynu v arktickém šelfu.
Na pólu se chtějí ruští vědci ponořit dvěma miniponorkami do hloubky
Více než stočlenný tým z lodi Akademik Fjodorov se bude snažit najít důkaz, že Lomonosovův práh, jehož podmořské hory se táhnou na
V šelfu o rozloze více než 1,2 milionu čtverečních kilometrů se podle předpokladů skrývají zásoby až deset miliard tun ropy a plynu.
Případné vědecké důkazy, že oblast je skutečně spojena s ruským severem, musí Moskva předložit OSN. Mapy mořského dna v Arktidě jsou neúplné, a hranice tudíž sporné. Na arktický šelf si mohou činit nárok kromě Ruska další čtyři země: USA, Kanada, Dánsko a Norsko. USA a Kanada už chystají náročné operace, které by měly potvrdit zase jejich nároky.
Celá mise je dost obtížná a velmi riskantní. Nejobtížnější částí podle vědců bude vrátit se zpět ze dna oceánu z hloubky více než
"Dotknout se dna v takové hloubce je jako udělat první krok na Měsíci," prohlásil místopředseda dolní komory ruského parlamentu Artur Čilingarov, který se expedice účastní právě s cílem prokázat ruské nároky na Arktidu.
Koncem minulého týdne vědci poprvé vyzkoušeli v polárních podmínkách speciální miniponorky, schopné ponořit se do hloubky až šesti kilometrů.
Oba batyskafy Mir-
Miniponorky mají zásobu energie na tří- až pětihodinový pobyt pod hladinou při rychlosti 1,5 až dvou uzlů za hodinu. Jsou vybaveny mechanickou paží, která má umožnit odebrat ze dna vzorky.
Expedici připravovali vědci přes dva roky, v oblasti budou pracovat do konce září. Kromě ruských vědců se jí účastní i jeden australský a jeden švédský odborník, kteří se mají stát součástí posádky při jednom z ponorů.
Mořem pod Severním pólem běžně podplouvají jaderné ponorky, nikoli ovšem v takových hloubkách. V srpnu roku 2005 se na nezamrzlý pól bez doprovodu ledoborce poprvé dostala i civilní loď Akademik Fjodorov.
Na fotografiích: (1) Člen polární výpravy při cestě arktickým mořem, záběr z ruského vysílání z minulého týdne; (2) Ruský atomový ledoborec Rossija, který výpravě prorážel cestu, snímek z roku 1987.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.