Gorbačov hájí Putinovo autoritářství

Zahraničí
31. 7. 2007 08:57
Ruská armáda na přehlídce
Ruská armáda na přehlídce

Bývalý prezident SSSR Michail GorbačovBývalý prezident Sovětského svazu, jehož reformy sehrály hlavní roli v uvolňování tuhé sovětské vlády ve východním bloku, hájí autoritářské praktiky současného prezidenta Ruska Vladimira Putina.

Podle Gorbačova (76) jsou prý takovéhle metody nezbytné, aby se předešlo dezintegraci Ruské federace. Los Angeles Times citují Gorbačova z jeho páteční tiskové konference, kde řekl, že Vladimir Putin (54) si vybral „použití jistých metod, které byly do určité míry autoritářské. Ale i když někdy takovéhle metody použil, tak pokračuje k dosažení stejných cílů, k demokracii, k tržnímu hospodářství.“

Gorbačov v rozhovoru pro LA Times poznamenal, že napětí mezi Spojenými státy a Ruskem je zapříčiněno „komplexem z vítězství“, kterým trpí někteří američtí představitelé. Podle něj by měli omezit ostrá prohlášení a spíše se zaměřit na společné řešení globálních problémů.

Ruský prezident vladimir PutinNa otázku, co by poradil dvojici mocných prezidentů, řekl: „Zaprvé, zachovat atmosféru důvěry, která se objevila za perestrojky, když jsme byli schopni pracovat společně se Spojenými státy a diskutovat o problémech až do konce studené války. Myslím si, že tahle důvěra je nyní v ohrožení.“

Držitel Nobelovy ceny za mír Michail Sergejevič Gorbačov varuje před americkým „komplexem z vítězství“. Vysocí představitelé USA se začali vyjadřovat v tom smyslu, že Ronald Reagan porazil Sovětský svaz ve studené válce. Do téhle skupiny lidí zahrnul první a poslední prezident Sovětského svazu i viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Ale nejsou to jen americké „komplexy“, které podkopávají ovzduší spolupráce západu s Ruskem. Za poslední roky ruský medvěd několikrát hrozil zastavením dodávek ropy a plynu, aby dosáhl svého. Velkých rozměrů také dosáhl případ Alexandra Litviněnka, který byl v Londýně minulý rok otráven. Britové obviňují Putina z jeho vraždy.

Americký prezident Goerge Bush na Dni veteránůSe Spojenými státy pak existuje daleko víc třecích ploch. Když se začne mluvit o Íránu, budoucnosti Kosova nebo umístění amerického radaru ve střední Evropě, pak opravdu přicházejí vyjádření, která si mnohdy se studenoválečnými nezadají.

Podle Gorbačova však hodně pomohlo červencové setkání obou prezidentů v Bushově rodinném sídle v Kennebunkportu. Sovětský vůdce také řekl, že západní novináři nechápou hloubku ruských problémů, na které zadělal Boris Jelcin. Jeho opatření přivedly Rusko na konci devadesátých let do „strašlivých nesnází“, řekl Gorbačov.

Pokud měl Putin dostat Rusko z krize, kdy „lidé žili v bídě a země se zmítala v chaosu“, musel použít jistá autoritářská opatření, aby „zabránil dezintegraci země,“ prohlásil Gorbačov.

Ruská armáda na přehlídceGorbačov neuvedl žádné z Putinových autoritářských opatření, ale současný prezident má na západě „vroubek“ například za ustavení státní kontroly nad médii, zrušení přímé volby gubernátorů nebo za zavedení různých opatření, která snížila možnosti opozice vstoupit do parlamentu.

Nicméně Rusům se to podle všeho líbí a průzkumy ukazují, že Putinova popularita se neustále pohybuje okolo sedmdesáti procent.

Na fotografiích: (1) Bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov, 27. červenec 2007; (2) Ruský prezident Vladimir Putin, 30. červenec 2007; (3) Americký prezident George Bush na Dni veteránů, 11. listopad 2006; (4) Ruská armáda na přehlídce na výročí vítězství v druhé světové válce, 2005.

FOTO: (1-3) AP, (4) poganka.com

Autor: - els -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ