Gruzie: opozice mění taktiku. Staví klece a nabízí kravaty
14.04.2009 13:38
Gruzínská opozice, jejímž cílem je přinutit k odstoupení prezidenta Michaila Saakašviliho, mění taktiku svých protestních akcí. Od každodenních velkých demonstrací, na nichž počet účastníků značně kolísal, přechází k permanentnímu tlaku menších, ale lépe organizovaných shromáždění a aktivistických skupin.
Před prezidentskou rezidencí vyrostlo stanové městečko opozice, která rovněž po Tbilisi rozmisťuje klece jako symbol "policejního státu", v nějž se prý Gruzie během Saakašviliho vlády změnila. Každé odpoledne se má také konat shromáždění s dotazy pro prezidenta v jiné části města.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Do symbolických klecí, které opozice urychleně vyrábí a rozmisťuje v klíčových bodech metropole, se chtějí vždy na určitou dobu nechat dobrovolně zavírat čelní představitelé opozičních stran. Chtějí tak symbolizovat omezení a šikany, jimž je údajně vládní tábor vystavuje.
Na demonstraci v kravatě
Ještě více si opozice slibuje od každodenních shromáždění v Tbilisi. "Budeme se shromažďovat v různých částech města, abychom od Saakašviliho dostali konkrétní odpovědi na naše otázky," řekl jeden z opozičních předáků Irakli Alasania, bývalý velvyslanec Gruzie při OSN a nyní šéf hnutí Sdružení pro Gruzii. "Naše akce mají výslovně pokojný charakter," zdůraznil.
Pro dnešní den je před prezidentským palácem naplánována "kravatová demonstrace". V reakci na televizní záběry, na nichž Saakašvili žvýká svou červenou kravatu, mu chtějí účastníci dnešní akce nabídnout další kravaty. Přivážou je na mřížový plot prezidentského sídla.
Opozice minulý týden vyzvala všechny obyvatele k dlouhodobé kampani občanské neposlušnosti. Tím chce na Saakašviliho vyvinout tlak a přimět ho k demisi. Demonstrantům se nelíbí především to, jak Saakašvili jednal loni v srpnu, kdy zahájil krátkou, ale drtivě neúspěšnou válku s Ruskem. Boje skončily tím, že Moskva uznala nezávislost dvou gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie. Loňský konflikt svědčí podle opozice o tom, jak špatný smysl pro reálnou situaci Saakašvili má.
Dále jej obviňují ze snahy potlačit své odpůrce, z umlčování médií a z neuskutečňování reforem, které slíbil v roce 2003 při takzvané revoluci růží, jež ho vynesla k moci. Podle kritiků udělal Saakašvili za své vlády příliš mnoho chyb, aby mohl zůstat u moci až do konce mandátu v roce 2013.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.