Gruzie se podle analytiků dopustila <span>strategické chyby</span>

Zahraničí
11. 8. 2008 17:00
Gruzínští účastníci protiruské demonstrace v Řecku.
Gruzínští účastníci protiruské demonstrace v Řecku.

Gruzínští účastníci protiruské demonstrace v Řecku.Gruzie se dopustila špatného strategického odhadu svým pokusem rychle obsadit Jižní Osetii a ve výsledku pravděpodobně nadobro tento region ztratila. Ruskem podporovaní separatisté v odpadlické gruzínské oblasti pomohli vyprovokovat Gruzii k akci. Rozhodnutí zaútočit podpořila víra, že gruzínské jednotky budou schopny zajistit bleskové vítězství.

"Gruzínci si hodili kostkou a prohráli," řekl expert na ruské a euroasijské záležitosti v londýnském bezpečnostním institutu Chatham House Michael Denison. "Nebyla to nerozumná kalkulace usilovat o rychlé vítězství, nakonec se ale Gruzie přepočítala," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Válka pokračuje. Rusové bombardují Gruzii

Gruzii, která má na svém území několik nepokojných oblastí, se podařilo v minulých letech potlačit menší povstání - zejména v Kodorské soutěsce a v Adžarské oblasti - aniž vyprovokovala reakci Ruska.

ČTĚTE TAKÉ: Premiér Putin: Jihoosetinci čelí genocidě

Nyní tedy počítala s tím, že jí nedávná změna vedení v Moskvě a načasování útoku na zahájení olympiády dokáže zajistit rychlé a v zásadě bezproblémové vítězství.

ČTĚTE TAKÉ: Velvyslanec v Gruzii: Češi prchají před válkou

"Hlavní město Cchinvali je poměrně malé, má zhruba 25 tisíc obyvatel, a oni si nejspíše mysleli, že se jim podaří ho obsadit a bude hotovo. Možná počítali s tím, že někteří lidé opustí oblast a uprchnou na sever do Severní Osetie, ale domnívali se, že zbytek zůstane a problém bude v zásadě vyřešen," říká Denison.

Kavkazská krize.

Při zpětném pohledu, říká Denison, měli Gruzínci zvážit zablokování nebo odpálení tunelu Roki, který spojuje Jižní Osetii s Ruskem a který umožnil ruským silám přístup do regionu. Gruzínci ale potřebovali udržet tunel otevřený, aby jím Jihoosetinci mohli utíkat na sever.

Denison a další poznamenávají, že jihoosetští separatisté už nějakou dobu provokovali Gruzii a zřejmě spoléhali na to, že jim Rusko v případě potřeby přijde na pomoc.

Gruzínský prezident Saakašvili na návštěvě bombardovaného města Gori."Rusové už dlouho provokovali a bezpochyby shromažďovali separatisty k útokům," říká britský poslanec Bruce George, který má dlouholeté kontakty s Gruzií.

"Zároveň ale, jestliže se pouštíte do války, jak to udělali Gruzínci, musíte si spočítat předem, jaké to bude mít následky. Bylo nevyhnutelné, že Rusové zareagují velmi tvrdě... a v daném stádiu se zdá být nejisté, zda se zastaví."

Denison, který byl naposledy v Jižní Osetii před pár měsíci, říká, že Putinův výrok, že je velmi nepravděpodobné, že bude Jižní Osetie vůbec někdy integrována do Gruzie, takřka zpečetil osud dané oblasti.

"Kdyby Rusové neintervenovali a Gruzie by Jižní Osetii ovládla, někteří Jihoosetinci by utekli, ale většina by zůstala a Jižní Osetie by patrně dopadla lépe v ekonomickém i kulturním ohledu. Tak jak to je teď, čeká je osud malého předmostí na jižním výběžku Ruska," soudí Denison.

Foto: AP, Reuters

Autor: Reuters

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ