Gruzie umístí v muzeu svého stále uctívaného krajana Josifa Stalina v jeho rodném městě Gori stálou výstavu připomínající srpnovou "ruskou agresi". Oznámilo to dnes gruzínské ministerstvo kultury. Mluvčí ministerstva Natia Murašašviliová řekla, že muzeum bude "změněno a přizpůsobeno dnešní skutečnosti" a že v něm bude "stálá výstava popisující nedávnou ruskou agresi proti Gruzii".
Výstava bude otevřena ještě letos. Její součástí mají být fotografie, zvukové záznamy, ruské miny a další předměty připomínající srpnové boje mezi ruskými a gruzínskými jednotkami.
Gruzie se v srpnu pokusila vojensky ovládnout oblast Jižní Osetie, která na ní jednostranně vyhlásila nezávislost. Rusko, které nad separatisty drželo ochrannou ruku, útok odrazilo a jeho jednotky pronikly na gruzínské území včetně do Gori. Během bojů ve městě byly dvě vitríny muzea rozbity tlakovou vlnou po výbuchu ruské bomby.
Poslední ruští vojáci se mají z Gruzie, nikoli však z Jižní Osetie a druhé gruzínské separatistické oblasti Abcházie, stáhnout do 10. října.
Gori je asi 50 kilometrů severozápadně od Tbilisi. Pozdější sovětský diktátor Stalin, původním jménem Džugašvili, se tam narodil v roce 1878. Ve své vlasti je stále hodně uctíván. Do jeho muzea loni přišlo 28 tisíc lidí. V Tbilisi je od předloňska také Muzeum sovětské okupace. Na té měl ovšem Stalin lví podíl, protože byl jedním z iniciátorů tažení Rudé armády, které v roce 1921 zajistilo definitivní ovládnutí Gruzie Sověty.
Foto: Reuters a archiv