Salomé Zurabišviliová (55) je žena se zajímavým původem i ambicemi. Rozená Pařížanka z rodiny ruských imigrantů s gruzínskými kořeny se po diplomatické kariéře ve francouzských službách rozhodla vstoupit do gruzínské politiky. Po roce a půl byla ale funkce ministryně zahraničí v říjnu 2005 zbavena a nyní jí bylo zakázáno účastnit se příští rok prezidentských voleb. Salomé ale dnes oznámila, že bude bojovat dál a že se odvolá.
Důvodem zákazu její kandidatury má být skutečnost, že v zemi nežije dostatečně dlouhou dobu. Podle volebního práva musí být totiž prezidentský kandidát v Gruzii narozen nebo zde minimálně patnáct let žít.
Prezidentovi Michailu Saakašvilimu (39) tak alespoň ubude jedna nepříjemná soupeřka, která v poslední době nešetřila kritikou na jeho adresu.
Přitom to byl právě Saakašvili, kdo si Zurabišviliovou v březnu 2004 coby nový prezident vybral za ministryni zahraničí v porevoluční vládě, když předtím v Tbilisi působila jako francouzská velvyslankyně. Byla francouzskou kariérní diplomatkou a zastávala řadu důležitých míst na ministerstvu zahraničí.
Zurabišviliové bylo uděleno gruzínské občanství a díky zvláštní výjimce jí bylo umožněno ponechat si i občanství francouzské. Francie jí současně dále vyplácela patnáct tisíc eur jako pracovnici ministra (viz TÝDEN 45/05).
Salomé Zurabišviliová byla první ženou, která v Gruzii tento post zastávala. Již po necelém roce a půl byla ale z rozhodnutí premiéra Zuraba Nogaïdeliho nucena funkci složit. Podle francouzských médií šlo o ústupek Rusku, které chtělo zkrotit zahraniční gruzínskou politiku.
Jiné zdroje mluvily o neschopnosti ministryně přizpůsobit se gruzínské politické kultuře i postsovětské realitě. Nedohodla se totiž s předsedkyní parlamentu Nino Burdžanadzeovou, která pochází z rodiny komunistického tajemníka. Zurabišviliová naopak z rodiny, která zaváděla na Kavkaz kapitalismus.
Na podporu Zurabišviliové tehdy v Tbilisi protestovalo několik tisíc osob a exministryně svou demisi označila za vítězství „neokomunistického systému" v Gruzii. Jako důvod svého odstranění uvedla svou snahu bojovat proti korupci. Bojovná politička nezapře svůj původ: její rodina ve dvacátých letech z Gruzie před komunisty uprchla.
Zurabišviliová nyní stojí na straně opozice a od roku 2006 vede svou stranu Gruzínská cesta. Ve svých vystoupeních se zaměřuje především na kritiku vlády a prezidenta Saakašviliho, hrdiny proamerické růžové revoluce, který se jí tehdy nijak nezastal a nechal ji padnout. V regionálních volbách v Tbilisi v říjnu 2006 ji však volily jen necelá tři procenta voličů, přestože průzkumy jí předpovídaly až dvacet procent.
Na fotografiích: 1) Salomé Zurabašviliová, nedatováno; 2) Gruzínský prezident Michail Saakašvili na návštěvě provládního tábora mládeže v Abcházii, 11. srpen 2007.
Foto: 1) archiv, 2) AP
Foto: archiv