Hackeři, trollové, Assange. Jak si Putin vybral Trumpa

Zahraničí
14. 1. 2017 06:00
Budou vztahy mezi USA a Ruskem tak intenzivní, jak Putin doufá?
Budou vztahy mezi USA a Ruskem tak intenzivní, jak Putin doufá?

Donald Trump už připouští, že USA před jeho zvolením napadli ruští hackeři. Podle tajných služeb útoky nařídil přímo Vladimir Putin, aby jej dostal do Bílého domu. Pomocníkem Kremlu v této operaci hybridní války byl údajně šéf serveru WikiLeaks Julian Assange.

Už v roce 2008 psal britský novinář Edward Lucas o začátku nové studené války mezi Ruskem a Západem. Nyní je podle mnoha komentátorů a analytiků v plném proudu. Jejím stěžejním nástrojem je propaganda a důležitým bojištěm internet. V uplynulých letech se v kyberprostoru svedlo několik bitev, z nichž nejvýznamnější byly ty o Ukrajinu a Sýrii. Naposledy ale slavila ruská ofenziva úspěch přímo v srdci protivníka - během amerických prezidentských voleb.

"Vyhodnotili jsme, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil kampaň namířenou na americké prezidentské volby, jejímiž cíli bylo podkopat víru veřejnosti v demokratický proces, znevážit Hillary Clintonovou a poškodit její volitelnost i případné prezidenství. Putin a ruská vláda se snažili pomoci Trumpovi v jeho šancích na zvolení, kdykoli to bylo možné, tím, že diskreditovali bývalou ministryni Clintonovou," stojí v odtajněné synopsi zprávy, kterou vypracovaly americké tajné služby.

Agenti i diskutéři

Za jejími závěry stojí Ústřední zpravodajská služba (CIA), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i Národní bezpečnostní agentura (NSA). Snaha Ruska ovlivnit prezidentské volby byla podle dokumentu mnohem výraznější než v minulosti a využívala různé metody. "Ruská strategie spojuje tajné zpravodajské operace s otevřeným úsilím ruských vládních agentur, státem financovaných médií, prostředníků třetích stran a placených uživatelů sociálních sítí nebo trollů (viz diskuze pod článkem, pozn. red.)," tvrdí.

Moskva něco takového samozřejmě odmítá. "Naprosto nepodložená halasná obvinění zní tak amatérsky emocionálně, že to sotva odpovídá vysoce profesionální práci prvotřídních tajných služeb," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

A co Trump? Ve středu se k tématu vyjádřil na první plnohodnotné tiskové konferenci po půl roce a první v roli nastupujícího prezidenta. Připustil, že za hackerskými útoky, které vedly ke zveřejnění informací poškozujících Demokratickou stranu, stály Rusové. Odmítá však, že by ovlivnily výsledek voleb. K Rusku prý bude tvrdší, než by byla Hillary Clintonová. "Nejednám s Ruskem, neuzavřel jsem tam žádnou smlouvu, nemám tam žádné půjčky," prohlásil. Před novináři mimo jiné také řekl, že svůj majetek převede na syny.

Mají na vás kompro

Ředitelé tajných služeb jej s vyšetřovací zprávou seznámili první lednový pátek. Do jeho manhattanského sídla dorazil John Brennan (CIA), James Comey (FBI), Mike Rogers (NSA) i šéf amerických rozvědek (DNI) James Clapper. Trump byl zároveň varován, že na něho ruští agenti nasbírali kompromitující informace. Zatímco většina seriózních listů naložila s touto informací zdrženlivě, web Buzzfeed zveřejnil příslušný dokument v plném rozsahu. Další příklad toho, jak internet změnil mediální kulturu. "Žijeme snad v nacistickém Německu?" tázal se Trump na sociální síti. Tvrzení označil za výplod "nemocných lidí" a lživé zprávy - tedy fenomén, který mu pomohl ke zvolení. Reportérovi CNN, která o možném vydírání jako první informovala, nedovolil položit otázku.

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. LEDNA 2017.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ