Padá rubl
I nebohatí Rusové teď zběsile kupují luxusní auta
19.12.2014 06:15
V souvislosti s divoce padajícím kurzem rublu by se někomu mohlo zdát, že Rusové postávají smutně před výklady obchodů a nakupují jen to nejnutnější k přežití. Opak je ale pravdou. Obchodní centra praskají před Vánocemi ve švech a obchodníci dělají skvělé kšefty. Také prodejci aut téměř upí pod náporem koupěchtivých zákazníků a řada autosalonů má otevřeno i mimo obvyklou pracovní dobu. Luxusní vozy mizejí jako teplé housky na krámě.
Důvod je prostý. S klesající hodnotou rublu považuje mnoho Rusů koupi automobilu za dobrou krizovou investici. Zvláště v kurzu jsou západní nóbl značky. Komu ještě zůstávají na kontě, v peněžence či doma ve slamníku rublíky, snaží se jich pokud možno rychle zbavit.
Jako první přišly už v první půli roku na řadu nemovitosti, teď se znejistělí Rusové vrhli ve velkém na auta. Nejde přitom zdaleka jen o boháče, směnit stále bezcenější papírky s nápisy rubl za lepší automobily se snaží zástupci všech společenských tříd.
Zatímco do podzimu se většina autosalonů tvářila na svou prodejní bilanci mírně kysele, od listopadu došlo k náhlému zvratu. A prosinec je pro mnohé vpravdě snový. V listopadu se v Rusku prodalo 229 400 nových vozů, což je o pouhé procento méně než ve stejném období loni.
Od začátku ledna do konce října se ve federaci prodalo jen zhruba 2,2 milionu nových aut, ve srovnání s loňskem propad 12 procent.
Z nového boomu profituje mezi jinými Porsche, jenž v listopadu prodal o 55 procent více aut než loni, a dále Lexus, který si polepšil o 63 procent. Ruce si mnou také třeba u Infinity (dcery Nisaanu) se vzestupem odbytu o 23 procent, u Toyoty (plus 32 procent), Kia (plus 19 procent), Mitsubishi (plus 11 procent) a také u Mercedesu (plus sedm procent).
Porsche vysvětluje své listopadové prodejní výsledky hlavně novými modely. Od října nabízí v Rusku svou novou verzi terénního vozu Cayenne a před několika měsíci začali ruským zákazníkům prodávat i jeho menšího bratra Macana.
Čtyři pětiny prodejů vozů Porsche v Ruské federaci připadají nyní na obě SUV.
Faktem ovšem je, že většina prodejců vychází krizi sužovaným Rusům vstříct a že ceny svých produktů v rublech zvedli jen mírně - Porsche o necelých pět procent a Infinity o zhruba čtyři procenta. Zdražení u Mercedesu se podle listu Moscow Times pohybuje mezi dvěma a 11 procenty, Chevrolet zdražil některé modely až o 15 procent.
"Poptávka v minulých týdnech byla neobvyklá," říká Jörg Schreiber, šéf ruského automobilového svazu AEB. "Za neobvyklých podmínek se dějí neobvyklé věci," konstatuje. K náhlému útoku na autosalony přispěla dle něj i státní podpora.
Ruská vláda čerstvě prodloužila takzvané šrotovné, a to až do konce roku 2015. Vláda na to plánuje zhruba 10 miliard rublů. Jako vzor šrotovného posloužilo Moskvě už před lety Německo. Vláda navíc podpoří do konce tohoto roku trh s auty bonusovými platbami ve výši 2,9 miliardy eur.
Ruskému ministerstvu obchodu a průmyslu leží na srdci také obnova vozového parku v zemi. Program rabatů by tak mohl letos splnit své cíle - bylo jím přivést na ruské silnice 170 tisíc nových vozů. Do listopadu to bylo asi 130 tisíc.
Listopad nicméně nepřinesl žádnou radost domácím výrobcům automobilů. AvtoVAZ, největší ruská automobilka, která vyrábí vozy značky Lada, jež se v prodeji drží dlouhodbě na nejvyších příčkách, musela v listopadu spolknout hořkou pilulku v podobě poklesu odbytu o 17 procent.
Vůz Lada Granta vystřídala coby nejprodávanější auto Ruska nová Kia Rio.
Rusové se oprávněně obávají, že ceny nových automomobilů v příštím roce výrazně vzrostou. Kupovat je proto nejvýhodnější právě teď.
Pozitivní vliv na trh s atomobily má i poptávka z Běloruska, vysvětluje vedoucí leasingového oddělení u UFS Stanislav Satkin. Bělorusové podle něj ukládají své úspory často v cizích měnách, například v dolarech, a nyní profitují z jejich výhodného kurzu vůči rublu.
"V Bělorusku stojí nyní nový vůz od 30 do 50 procent více než v Rusku," říká.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.