Jak změnit ruský režim. Putinovci i opozičníci jsou pro kočku?

Zahraničí
24. 10. 2012 10:45
Sehrané duo? Putin a Medveděv na výletě.
Sehrané duo? Putin a Medveděv na výletě.

Nynější režim v Rusku nevyhovuje občanům, ale legitimně, prostřednictvím voleb, jej nelze změnit. Takovou náladu ve společnosti zaznamenalo moskevské Centrum strategických studií (CSR), napsal dnes list Vedomosti. Za možné scénáře dalšího vývoje pokládá CSR občanskou neposlušnost, vlastní přeměnu režimu či degradaci společnosti.

Závěry rozsáhlého sociologického výzkumu, podniknutého CSR na podzim na zakázku Výboru občanských iniciativ exministra financí Alexeje Kudrina, ukázaly růst nedůvěry lidí k režimu a podrážděnost vůči prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Podle názoru dotázaných ze všech sociálních vrstev se za léta Putinova vládnutí nepodařilo dosáhnout žádných důležitých výsledků, jen se opakují sliby. Zvýšit Putinovu popularitu už skoro není možné, a to tím spíše, že internet se stává základním zdrojem informací a pro televizní propagandu je střední vrstva ztracena. Nedůvěra roste i k dalším mocenským institucím a také k vládní straně Jednotné Rusko.

Shromáždění na podporu opoziční koordinační rady v Moskvě. Ale ani opozice se důvěře netěší: nemá jasný program ani základní priority. Experti čekají diferenciaci ideových názorů protestujících a nové zesílení protestního hnutí na vyspělejším politickém základu.

Důsledky voleb do koordinační rady opozice budou analyzovány v dalších studiích, protože zatím je předčasné vyvozovat závěry.

Ve společnosti sílí mínění, že změnit režim legitimní cestou není možné - institut voleb je zdiskreditován a v cílových skupinách dotázaní sami hovořili o revoluci, což se ještě na jaře nedělo. Ale ozbrojené povstání je málo pravděpodobné, a tak zůstávají tři scénáře.

Nejrealističtější spočívá v masové občanské neposlušnosti, kterou cosi vyprovokuje. Následky jsou nepředvídatelné.

Druhý scénář spočívá v dobrovolné vlastní přeměně režimu. Nemusí to nutně znamenat prezidentův odchod, možná je i výměna nepopulárního premiéra Dmitrije Medveděva.

Třetí možnost představuje prudká degradace obyvatelstva, vymírání národa - to je cesta, po níž podle expertů CSR vede zemi její nynější vedení.

Rusové se zapisují do voleb opozičního "parlamentu". CSR podle svého šéfa Michaila Dmitrijeva nebude studii speciálně předávat vedení země, ale to se s ní jistě seznámí. Nepouští se ani do předpovědí, kdy a v jaké formě začne nová vlna protestů, ale předpokládá, že spouštěčem se může stát zhoršení ekonomické situace. 

Závěry o nevíře občanů v legitimní změnu režimu podle Dmitrijeva pro Kudrinův výbor znamenají, že není žádoucí založit si vlastní stranu.

"Abychom odvrátili negativní scénář, výbor bude nadále napomáhat vypracování přiměřenější politiky, součinnosti moci a společnosti a výměně neefektivních kádrů u moci," vyvodil si ze zprávy Kudrin.

Předák opoziční strany Jabloko Sergej Mitrochin považuje sociální výbuch za pravděpodobný scénář při neexistenci ventilů pro vypuštění nespokojenosti. Ale nevěří, že by se lidé pustili do občanské neposlušnosti. Bouřit se prostě znamená přijít si zanadávat na úřady.

S tím, že akce občanské neposlušnosti jsou málo pravděpodobné, souhlasí i člen koordinační rady opozice Sergej Davidis: společnost se ještě nerozhoupala k činu a protestní hnutí čekají posílení agitace a budování stran.

Policie ukončuje malou nenahlášenou demonstraci proti Pussy Riot. Dmitrij Badovskij z "mozkového centra" Všeruské lidové fronty usuzuje, že země směřuje k politické demobilizaci, další vývoj pak závisí na globální politické a ekonomické situaci; při nepříznivém scénáři si prý střední vrstva může uvědomit, že je třeba více pracovat a podporovat režim.

"Uvnitř protestního hnutí jsou zjevné tendence k rozpadu, a tak není důvod ke znepokojení," ujišťuje činovník Kremlu.

Jde o třetí studii CSR. V první - z loňského března - předpověděl masové pouliční protesty po prosincových volbách; ve druhé označil letos v květnu za věrohodný scénář politické reakce v podobě potlačení protestů, brzdění reforem a posílení odpůrců modernizace.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , archiv Kremlu, archiv Jednotného Ruska

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ