Šíření protestů
Janukovyč slibuje změnit vládu i sporné zákony
24.01.2014 17:09
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes ohlásil přebudování vlády, ke které má dojít na mimořádné schůzi parlamentu v Kyjevě v úterý 28. ledna. Janukovyč podle agentury Interfax také slíbil pozměnit nedávno přijaté sporné zákony, zpřísňující postih demonstrantů, a amnestovat všechny zatčené účastníky protivládních protestů, kteří se nedopustili těžkých zločinů. Zároveň varoval, že pokud se nepodaří situaci uklidnit po dobrém, využije k tomu všech zákonných metod.
Premiér se setkal s eurokomisařem pro rozšiřování EU Štefanem Fülem, který má být přímým prostředníkem mezi Bruslem a ukrajinskou vládou.
"Kabinet bude přebudován, až se 28. ledna uskuteční mimořádná schůze Nejvyšší rady," řekl Janukovyč. "Příští úterý na mimořádné schůzi přijmeme rozhodnutí o vládě, které podepíši. Zreformujeme kabinet, abychom našli z profesionálního hlediska optimálního složení. Obnovená vláda musí pracovat pro ukrajinský stát," zdůraznil.
Opozice a protivládní demonstranti se však domáhají zrušení protidemokratických zákonů, demise vlády a vypsání předčasných voleb.
Janukovyč poznamenal, že změny ve sporných zákonech by měly být výsledkem kompromisního ujednání s opozicí. Vládní tábor nicméně až dosud ve sněmovně disponoval většinou hlasů, proti které menšinová opozice nic nezmohla.
"Budeme pokračovat v dialogu s vůdci opozice. Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval ovšem Janukovyč během schůzky s představiteli církví a náboženských organizací.
Prezident také tvrdil, že pořádkové síly zasahují v rámci zákona, zatímco nebezpečí pro veřejnost představují radikálové, kteří se vydělili z řad opozičních demonstrantů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě a kteří mimo jiné obsazují úřední budovy.
Úřady nicméně usilují o další dialog a hledání kompromisů, prohlásil Janukovyč. Podle jeho slov je třeba ukončit radikální akce a upustit od okupace ministerstev a úřadů, která by měla pro Ukrajinu ničivé důsledky.
Dramatickou ozvěnou nepokojů v metropoli Kyjevě se dnes staly opoziční akce na severozápadě Ukrajiny, při nichž se terčem nevole demonstrujících stala sídla oblastních gubernátorů jmenovaných prezidentem. Protivládní aktivisté se pokusili obsadit kanceláře oblastních samospráv v nejméně 12 regionálních centrech a v pěti se jim to podařilo.
Ve Lvově, Rovně a Lucku šéfové oblastí sami podali demisi, v Užhorodě při slovenských hranicích opozice blokuje kanceláře zakarpatského gubernátora.
Radikální jádro demonstrantů v noci na dnešek proniklo i do budovy ukrajinského ministerstva zemědělství v centru Kyjeva. Podle agentury Unian vnikli do sídla ministerstva zemědělství aktivisté opozičního hnutí Společná věc (Spilna sprava), které provládní média označují za ultranacionalistické.
Vůdce útočníků Oleksandr Danyljuk novinářům oznámil, že v budově ministerstva zřizuje "štáb národní gardy". Jinak je v ukrajinské metropoli relativní klid.
Útoky tisícihlavého davu proti oblastním zastupitelstvům hlásí regionální média ze Lvova, Rovna, Ternopilu, Ivano-Frankivska, Chmelnyckého, Sum, Vinnycji, Poltavy, Čerkas, Černivců, Lucka a Žytomyru. Ve Lvově a Rovně, kde sídla samospráv padla do rukou opozice, v noci na dnešek vyrostly barikády, které demonstranti vystavěli z obavy před útokem zásahových jednotek.
Ve Lvově demonstranti blokují výjezdy z kasáren policie a armády, aby zabránili jejich případnému nasazení v Kyjevě. Poslušnost kyjevskému centru tam dokonce vypověděla i místní organizace vládní Strany regionů.
Opačná situace panuje na ruskojazyčném jihu a východě Ukrajiny. Krymský autonomní parlament dnes vyzval prezidenta Janukovyče, aby v zemi bezodkladně vyhlásil výjimečný stav. "Jako rakovinový nádor se násilí z kyjevského Majdanu (náměstí Nezávislosti) šíří do ukrajinských regionů," varovali krymští poslanci. Podle médií se na Krymském poloostrově, který byl do roku 1954 součástí Ruska, šíří návrhy na "sebeurčení".
V napjaté atmosféře přicestoval dnes do Kyjeva eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, který se bezprostředně po příletu setkal s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Během dvoudenní návštěvy má jednat i s opozicí a zástupci nevládních organizací.
Příští čtvrtek se pokusí v Kyjevě přispět k řešení konfliktní situace také unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová.
Dva dny před jejím příjezdem se k mimořádné schůzi sejde ukrajinský parlament. Jednání, které provládní média označují za ústupek prezidenta, naděje opozice na politický kompromis nejspíš nenaplní. Opozice doufá, že mimořádná schůze povede k pádu vlády a zrušení kontroverzních zákonů, které Strana regionů v parlamentu prosadila 16. ledna. Vládní strana má ale ve sněmovně spolu se spojenci poměrně pohodlnou většinu.
Nový signál neústupnosti dnes navíc vyslal do opozičních řad prezident Janukovyč, který do vlivné funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Andrije Kljujeva. Politik, s nímž opoziční špičky odmítají komunikovat, je podle kritiků odpovědný za sérii tvrdých policejních akcí v centru města.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.