Jestřáb Obama marně hledá v Petrohradu spojence

Zahraničí
6. 9. 2013 11:27
Baracku Obamovi se v Petrohradu dostalo chladného přijetí.
Baracku Obamovi se v Petrohradu dostalo chladného přijetí.

Americký prezident Barack Obama se i pátek pokusí využít k tomu, aby získal co největší podporu pro svou chystanou trestnou akci proti Sýrii. Na summitu dvacítky hospodářsky nejmocnějších států světa v Petrohradě však podle amerických novinářů zatím příliš úspěšný není. Z útržkovitých zpráv z večerního programu není jasné, zda se ke svému cíli přiblížil a zda je jeho dosažení vůbec možné. Situaci mu navíc ztěžuje špiclovací aféra.

O průběhu večerní debaty v monumentálním carském paláci na břehu Finského zálivu nepronikly během noci žádné zprávy. Jen italský premiér Enrico Letta napsal na sociální síti stručnou informaci, že jednání "jen potvrdilo" rozdílné názory státníků na syrský vývoj. Za potěšitelnou skutečnost Letta označil jen fakt, že se při večeři podávalo italské bílé víno.

Umět se takto křečovitě usmívat chce pořádný trénink.Nejmenovaný francouzský diplomat v Petrohradu novinářům řekl, že většina státníků je přesvědčena o tom, že v Sýrii zabíjely chemické zbraně. Nasazení otravných látek účastníci summitu odsoudili, ale shoda nepanovala v názoru na to, kdo je za akci odpovědný.

Pochmurnou náladu nemohly zakrýt ani křečovité úsměvy a stisky rukou při oficiálním skupinovém fotografování. Už čtvrteční chladné přivítání, jehož se prezidentovi USA Baracku Obamovi ze strany hostitele Vladimira Putina dostalo, ostře kontrastovalo s vřelým uvítáním německé kancléřky Angely Merkelové. Ta se v Petrohradu proti vojenskému úderu na Sýrii znovu otevřeně postavila.

Obamovo nevýhodné postavení nekomplikuje jen Sýrie. Potvrdilo to jeho setkání s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, kvůli němuž oba dorazili se značným zpožděním na oficiální večeři. Vztahy mezi Brazílií a USA jsou chladné v důsledku informací o tajném sledování prezidentky americkými špionážními službami, které se nedávno dostaly na veřejnost. Vyzradil je bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, muž, který svým útěkem do Ruska jen přitopil pod kotlem rusko-amerických sporů.

Nová studená válka?

Špehování mezinárodní elektronické a telefonní komunikace v prohlášení na summitu G20 oficiálně odsoudilo i neformální sdružení BRICS, jehož členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

K Angele Merkelové byl Putin o poznání milejší než k americkému prezidentovi.Přestože při oficiálních akcích pořádaných za přítomnosti novinářů nechyběly úsměvy, v zákulisí se prý začíná hovořit o nové studené válce. Až nepatřičně podle amerických novinářů působil okázalý noční závěr čtvrtečního programu, při němž nechyběl slavnostní ohňostroj a galakoncert s áriemi z Traviaty Giuseppa Verdiho.

Ani svým pátečním programem zřejmě Obama ruské hostitele nepotěší. Před odletem z Petrohradu se má setkat se zástupci ruských nevládních a opozičních organizací a s aktivisty homosexuální komunity. Jejich stížnosti na homofobní ruské zákony a ústrky úřadů Moskvu dráždí. Otevřenou podporu, kterou ruské opozici a disentu Washington poskytuje, označuje Rusko za vměšování.

O pokračování rusko-amerického dialogu se nyní starají hlavně ministři zahraničí Sergej Lavrov a John Kerry, jejichž osobní vztahy jsou údajně podstatně srdečnější, než je tomu v případě prezidentů. Kerry měl v noci s Lavrovem telefonický rozhovor, v němž debatovali o možnosti svolání mezinárodní konference o politickém řešení syrské krize.

Když už to mezi námi skřípe, tak se aspoň koukneme na hru světel.

Další čtení

V Číně se konal první půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti

Zahraničí
19. 4. 2025

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ