Jižní Osetie volí. Volební místnosti jsou <span>i v Moskvě</span>

Zahraničí
31. 5. 2009 12:45
Volební místnost v Osetii.
Volební místnost v Osetii.

Eduard Kokoity, prezident povstalecké provincie.Bezmála deset měsíců po rusko-gruzínské válce o Jižní Osetii se v této separatistické gruzínské oblasti konají parlamentní volby. Odpůrci proruského jihoosetského prezidenta Eduarda Kokojeva tvrdí, že v předvolební kampani museli čelit velkým překážkám.

Platnost hlasování je podmíněna minimálně padesátiprocentní účastí voličů. Kokojev je ovšem přesvědčen, že volebního práva využije nejméně 65 procent voličů. Výsledky se čekají v pondělí.

ČTĚTE TAKÉ: Opozice v Gruzii zesiluje blokády dopravy
                        Rusko bude střežit hranice Abcházie a Jižní Osetie

O 34 mandátů soupeří čtyři strany, které pro vstup do parlamentu potřebují získat alespoň sedm procent hlasů. V Jižní Osetii, která má rozlohu zhruba jako Zlínský kraj, je registrováno na 52 tisíc voličů. Hlasovat mohou nejen na území separatistické republiky, ale i v zahraničí - v Rusku.

Voličů je asi padesát tisíc.Podle agentury ITAR-TASS byly pro jihoosetské voliče připraveny volební místnosti v Severní Osetii a rovněž v Moskvě. Hlasovat zde prý může každý obyvatel Jižní Osetie na základě předložení osobních dokladů a jsou údajně očekávány tisíce lidí. Odpůrci Kokojevova režimu tvrdí, že tento mechanismus v sobě skrývá riziko manipulace s údaji o účasti.

ITAR-TASS označil dnešní volby, které jsou páté v historii Jižní Osetie, za "první volby v podmínkách míru a nezávislosti".

Gruzie a Rusko spolu loni v srpnu svedly několikadenní válku o Jižní Osetii.

Tbilisi se nejprve silou pokusilo obnovit kontrolu nad touto prorusky orientovanou oblastí, následovala však protiakce ruské armády, která skončila stažením gruzínských jednotek. Jižní Osetie, stejně jako další gruzínská odštěpenecká oblast Abcházie, po konfliktu vyhlásila nezávislost. Tu zatím uznaly pouze Rusko a Nikaragua. Z pohledu Gruzie má Jižní Osetie status autonomní oblasti.

O situaci v Jižní Osetii a v Abcházii se jedná v Ženevě pod záštitou OSN i dalších mezinárodních organizací. Představitelé obou separatistických oblastí a zástupci Moskvy a Tbilisi se zatím byli schopni dohodnout jen na dílčích krocích, které mají přispět k odvrácení konfliktů či k jejich urovnání.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ