Juščenko je ochoten odložit předčasné volby

Zahraničí
11. 4. 2007 17:36
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko

Ukrajinský prezident Viktor JuščenkoUkrajinský prezident Viktor Juščenko naznačil, že je ochoten pozastavit rozhodnutí rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. O zákonnosti prezidentova dekretu o rozpuštění parlamentu má do měsíce rozhodnout ústavní soud, ale vláda již ve středu rozhodla, že nebude případné předčasné volby financovat. Rychlé vyřešení politické krize na Ukrajině žádaly v centru metropole Kyjeva tisíce demonstrantů. Část podpořila prezidenta a část stojící na straně premiéra Viktora Janukovyče a parlamentu brojila proti jeho výnosu, který podnítil politickou krizi v zemi.

Janukovyč ve středu navrhl kabinetu, aby přijal výnos žádající prezidenta o pozastavení dekretu o rozpuštění parlamentu. "Kdyby to prezident udělal, byl by to první krok k uklidnění situace. Pokud to neudělá, ponese odpovědnost za všechny důsledky, které mohou být nepředvídatelné," řekl ministerský předseda, který o možnosti pozastavení dekretu jednal s prezidentem v úterý. Janukovyč kritizoval také úterní rozhodnutí ústavního soudu, který odložil začátek jednání o právoplatnosti prezidentova dekretu na příští úterý.

Šéf státu nejprve po úterním rozhovoru s premiérem prohlásil, že odmítá vzít zpět své rozhodnutí, protože považuje předčasné volby za jediné možné východisko ze současné krize. Ta se po měsících sporů mezi vládou a prezidentem vyhrotila poté, co na stranu premiéra přešlo koncem února jedenáct poslanců z Juščenkova tábora. Prezident obvinil Janukovyče a parlament z přetahování sil a nezákonné snahy uzurpovat si moc.

Juščenko nicméně "vyslal všem politickým silám jasný signál, že by mohl pozastavit platnost svého výnosu o rozpuštění Nejvyšší rady, aby stranám a blokům umožnil připravit se na volební proces", citovala agentura ITAR-TASS šéfa Rady národní bezpečnosti obrany (RNBO; poradní orgán prezidenta) Vitalije Hajduka.

Pokud by byla platnost prezidentova výnosu pozastavena, parlament by patrně pokračoval v práci, ale datum předčasných voleb by se stalo předmětem jednání. Juščenko stanovil konání voleb na 27. května - což je pouhých 14 měsíců po volbách, v nichž Janukovyčova strana získala nejvíce hlasů.

Prezidentův plán

Juščenko podle dnešní informace ukrajinských sdělovacích prostředků předložil Janukovyčovi patnáctibodový plán na řešení situace. Jeho obsah nebude zveřejněn, dokud ho obě strany neprojednají. Juščenko o něm jen v obrysech informoval zahraniční novináře.

Vláda nečekala na rozhodnutí ústavního soudu o rozpuštění parlamentu a schválila ve středu výnos, podle něhož nebude financovat předčasné volby, pokud by se konaly. Zdůvodnila to tím, že byla porušena procedurální stránka věci. Usnesení RNBO, která 5. dubna uložila vládě vyčlenit finance na volby, musí stvrdit svým podpisem premiér a příslušní ministři. Rada však dokument k podpisu vládě podle agentury ITAR-TASS neposlala.

Jako prostředník jednání mezi znesvářenými stranami se nabídl bývalý polský prezident Alexander Kwasńiewski, který ve středu přijel do Kyjeva. Podle agentury ITAR-TASS přijel na neoficiální soukromou návštěvu na pozvání jednoho podnikatele. Podle stejného zdroje se však má postupně setkat s předsedou ukrajinského parlamentu, premiérem i prezidentem. Kwasńiewski už působil jako jeden z hlavních prostředníků v době politické krize na Ukrajině v prosinci 2004. Janukovyč je příznivě nakloněn mezinárodnímu zprostředkování, ale Juščenko je zásadně proti.

Demonstrace obou stran

Na náměstí Nezávislosti se sešlo několik tisíc stoupenců proruského premiéra Janukovyče. "Bojujeme tady za spravedlivou věc. Nechci, abychom se stali členy NATO, nechci předčasné volby," řekla šedesátiletá důchodkyně Raisa. "Prezidentský dekret je neústavní," připojil se další demonstrant Georgi Jerchov z východní části země, který sledoval na velké obrazovce zasedání proruských poslanců v parlamentu. Ti se scházejí navzdory tomu, že zákonodárný sbor byl prezidentským dekretem počátkem dubna rozpuštěn. "Parlament pracuje, továrny fungují a oni jen vymýšlejí problémy," zhodnotil situaci Jerchov.

Na náměstí před budovou ústavního soudu se zase shromáždily dvě až tři tisícovky stoupenců prezidentovy strany Naše Ukrajina. Na jejich transparentech lze číst nápisy: Čestné volby, Čestný soud, Východ a Západ společně. "Jsme tady, abychom podpořili prezidenta a jeho rozhodnutí. Nikdo nemá právo ignorovat jeho dekrety," řekla poslankyně místního parlamentu v Kremenčugu (střed) Naďa Kryvonosová.

Organizátoři akce na podporu prezidenta doufají, že se k nim ještě ve středu připojí až sto tisíc lidí.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ