Tisíce stoupenců obou soupeřících táborů na Ukrajině v pátek večer opět vyšly do kyjevských ulic. Ačkoliv oba rivalové, prozápadní prezident Viktor Juščenko a proruský premiér Viktor Janukovyč v pátek při setkání naznačili jisté sblížení, k řešení krize dosud nedospěli.
Prezident Juščenko po schůzce s premiérem oznámil, že je připraven pozastavit platnost svého výnosu o rozpuštění parlamentu ovládaného proruskou opozicí a o uspořádání předčasných voleb. K tomuto kroku je však ochoten pouze v případě, že jeho političtí rivalové přistoupí na řadu podmínek, mimo jiné na rozsáhlé změny legislativy.
"Shodli jsme se s prezidentem na tom, že všechny rozpory rychle odstraníme příští týden," prohlásil premiér Janukovyč, který podle agentury AFP působil mnohem optimističtějším dojmem než šéf státu. Juščenko konstatoval, že premiérova strana je ochotna přistoupit na všechny podmínky kompromisu, avšak s výjimkou předčasných voleb.
Politická krize v zemi se vyhrotila počátkem dubna, kdy prezident po měsících konfliktů s ministerským předsedou a jeho vládou rozpustil zákonodárný sbor a vyhlásil na 27. května předčasné volby. Bezprostředním podnětem k tomuto kroku byl přechod 11 poslanců z Juščenkova tábora na stranu vládní koalice koncem února. Prezident obvinil koalici v čele s Janukovyčem z protiústavního jednání a ze snahy uzurpovat moc.
Premiérova koalice s prezidentským výnosem nesouhlasí a napadla Juščenkovo rozhodnutí u ústavního soudu, který se už záležitostí zabývá. Jeho verdikt však lze očekávat až za několik týdnů.
Podle Juščenka by dohody o ukončení krize vzniklé kvůli jeho dekretu mohlo být dosaženo do jednoho či dvou dnů. "Souhlasí prezident s pozastavením platnosti svého výnosu? Dovolte mi jasně říci, že souhlasím, bude-li v krátkém čase dosaženo série politických kompromisů...," prohlásil Juščenko po schůzce s Janukovyčem. "Dohodneme-li se na specifických krocích, pokud jde o změnu či doplnění konkrétních zákonů, mohlo by to (ukončení krize) být vyřešeno do jednoho či dvou dnů," dodal.
Podmínky pro pozastavení dekretu
Mezi podmínkami pro pozastavení platnosti prezidentského dekretu jmenoval schválení řady zákonů či úprav zákonů Nejvyšší radou. Požaduje zejména změny v zákonu o volbách, o statusu lidového poslance a o imperativním poslaneckém mandátu. Ten zjednodušeně řečeno znemožňuje poslancům přecházet z jedné poslanecké frakce do druhé.
Janukovyč později před přibližně 20.000 svými stoupenci v centru Kyjeva zopakoval, že prezident je "skoro" připraven pozastavit platnost svého dekretu a přislíbil řešení krize příští týden.
Foto: ČTK/AP