K výbuchu v ruské elektrárně se hlásí <span>čečenští povstalci</span>

Zahraničí
21. 8. 2009 11:06
Ruský premiér Putin na obhlídne poškozené elektrárny.
Ruský premiér Putin na obhlídne poškozené elektrárny.

Ruský premiér Putin na obhlídne poškozené elektrárny.Čečenští povstalci na svých internetových stránkách oznámili, že havárii na Sajansko-šušenské elektrárně na Sibiři způsobili oni protitankovým granátem. Kreml je však vážně nebere. Neštěstí si vyžádalo zřejmě 75 obětí. Výbuch podle Čečenců způsobil větší katastrofu, než předpokládali.

"Sláva Alláhovi, 17. srpna jsme provedli podvratnou operaci na Sajansko-šušenské vodní elektrárně," uvádí se v dopise, který byl umístěn na internetových stránkách kavkazcenter.com. sympatizující s čečenskými povstalci.

"Ve strojovně se nám podařilo umístit protitankový granát s časovým spínačem. Jeho výbuch způsobil mnohem větší škodu, než jsme si mysleli," oznamují povstalci v den, kdy havarovanou elektrárnu navštívil ruský premiér Vladimir Putin.

ČTĚTE TAKÉ: Po havárii elektrárny na Sibiři možná až desítky obětí

Dopis, který internetový server dostal v elektronické podobě, podepsala skupina označovaná jako Výzvědný a diverzní prapor čečenských mučedníků Rijadus-Salichin. K jejich cílům kromě odtržení Čečenska od Ruska patří i šíření islámského fundamentalismu. Moskva je obviňuje z mnoha teroristických útoků na území Ruska a k řadě z nich se i přihlásili. Nejsou ale zatím důkazy, že by byli zapojeni do nějakého velkého průmyslového neštěstí. 

Záchranáři stále pátrají po pohřešovaných dělnících.

Povstalci se dnes v dopise přihlásili i k pondělnímu útoku na policejní stanici v Ingušsku, kde přišly o život více než dvě desítky lidí a další se ještě pohřešují. Z čečenského hlavního města Grozného dnes přišla zpráva o dvou sebevražedných atentátech, při nichž zahynuli nejméně čtyři policisté a další čtyři byli zraněni. 

ČTĚTE TAKÉ: Bombový atentát v Ingušsku zlikvidoval policejní stanici

Povstalci oznamují, že jejich hlavní vůdce Doku Umarov se rozhodl vystupňovat ekonomickou válku proti Rusku na jeho území. Tvrdí, že po Rusku byly rozeslány skupiny bojovníků, které mají provádět útoky hlavně na ropovody, plynovody, elektrárny a elektrické vedení.

Příčina havárie na sibiřské elektrárně nebyla zatím přesně zjištěna. Podle dosavadního vyšetřování se hovoří o prudkém zvýšení tlaku v potrubí nebo explozi olejového transformátoru. Ruští vyšetřovatelé dnes zopakovali, že žádné stopy po výbušninách nebyly v elektrárně nalezeny. 

"Při vyšetřování prověřujeme různé verze neštěstí," řekl mluvčí prokuratury Vladimir Markin. "Nicméně verze atentátu nebyla potvrzena. Pyrotechnici nenašli na místě žádné stopy výbušnin."

Sajano-Šušenská vodní elektrárna na Jeniseji.

Skepticky se k tvrzení čečenských rebelů vyjadřují ruští novináři a experti na problematiku Kavkazu.

Šéfredaktor internetového vydání časopisu Caucasianknot.info Grigorij Švedov připomněl, že čečenští povstalci se přihlásili už k mnoha teroristickým aktům, kdy bylo jasné, že to s největší pravděpodobností nemohli udělat. "Jasné ale je, že kdyby to byl skutečně teroristický čin, nedozvěděli bychom se to. Úřady by to pečlivě utajily."

Za nepravděpodobné považuje tvrzení povstalců i opoziční novinářka a spisovatelka Julija Latyninová. "Kdyby to oznámili půl hodiny před činem, jak se to obvykle dělá, potom by to bylo věrohodnější," uvedla a dodala, že šlo pravděpodobně o normální problém zastaralé infrastruktury.

Foto: Reuters

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ