Divoký Východ
Kalašnikov v supermarketu. Ukrajině chybí zákon o zbraních
23.10.2014 06:30
Kolik je v současné době na Ukrajině nelegálně držených zbraní, o tom nemá nikdo ani tušení. V každém případě není žádný problém koupit si v pokladně supermarketu vedle housek také pistoli, uvedla v reportáži německá rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Stát dělá z občanů bezbranné oběti, kritizuje situaci Ukrajinská asociace držitelů zbraní a žádá nový zákon o zbraních.
Když od konce letošního února začali ozbrojení separatisté obsazovat úřední budovy a města na východě Ukrajiny, sledovali je loajální, leč neozbrojení Ukrajinci bez možnosti se bránit. Georgie Učajkin z Ukrajinské asociace držitelů zbraní cítil svou bezmocnost jako ponížení, které by už nikdy znovu nechtěl zažít, a začal se stejně smýšlejícími požadovat zákon o zbraních.
Už sedm měsíců tlačí na Verchovnou radu, parlament, ale marně. Poslanci jednokomorového zákonodárného sboru dělají hluché.
"Mezitím máme tisíce mrtvých ukrajinských občanů a ztratili jsme část našeho území. Máme armádu v katastrofálním stavu a milici, jež svou nečinností přispěla k ozbrojení separatistů. Nejde jen o pistole, kalašnikovy a pušky, nýbrž o granátomety, které už byly nasazeny. V Lemberku, Berdjansku či Charkově. Situace je katastrofální."
Asociace majitelů zbraní chce pomocí nového zákona ponejprve zakročovat proti ilegálním zbraním, dále pak zřídit jejich registr. Každý, kdo chce mít zbrojní licenci, průkaz, by měl absolvovat kurz - podobně, jako je tomu v autoškole.
Prosím, odevzdat
"Do roku 2012 bylo v zemi mezi dvěma až šesti miliony zbraní," odhaduje Olexandr Olšanskij pro Deutschlandfunk. "Neumím si vůbec představit, kolik jich je dnes." A co podniká Verchovna rada? Žádá občany, aby zbraně odevzdali. "Kdo něco takového v dnešní situaci udělá?"
Nikdo by neměl mít možnost koupit si kalašnikov v supermarketu. Iniciátoři nové legislativy chtějí stanovit, kdy může mít člověk v držení zbraň. Hlavně ale chtějí zakotvit v ústavě právo občanů na sebeobranu.
U poslanců však se svými snahami narážejí na zeď.
"V zákoně se odrážejí zkušenosti z protestů na Majdanu, okupace Krymu, z obsazení Donbasu separatisty a následné války. Zkrátka všechny hrozby, které dosud společnost zažila," vysvětluje Olšanskij.
Zákon podle něj musí udělat jasno, kdo zbraň mít může, a kdo ne. A musí platit pro všechny. "Kdo chce teď třeba bránit východ Ukrajiny, smí to dělat jen beze zbraní." Podle nynější litery zákona se nyní ozbrojení bojovníci v dobrovolnických praporech vystavují trestnímu stíhání, rozčiluje se spoluautor zákonné iniciativy Vladislav Sbaransky.
Dokonce i kdyby byl vyhlášen válečný stav, jsou osoby, jež by se zbraní hájily vlast, podle dnešní legislativy zločinci.
Sbaransky považuje vydávání zbrojních licencí za zdroj peněz, který si zkorumpovaní úředníci ukrajinského ministerstva brání zuby nehty.
"Ministerstvo vnitra má na udělování zbrojních průkazů licenci. Chybí k tomu ovšem jakýkoli zákonný podklad. Podle názoru rezortu vnitra by to tak zjevně mělo zůstat, protože kde není zákon, nemůže se na něj nikdo odvolávat, nic žádat, natož u soudu.
"Protože k udělování zbrojních licencí je příslušný jen jeden orgán, jsou korupci otevřeny dveře dokořán." Kyjevský novinář Jevgenij Lauer dodává: "Jde o miliony, ne-li miliardy hřiven, kterými se jednotliví úředníci u policie nechají uplácet, než udělí povolení."
Zastánci nové legislativy tlačí na tempo, protože se mimo jiné obávají, že s blížícími se zimními měsíci začne z východní Ukrajiny vycházet velké nebezpečí.
Chlad prý bude vyhánět "teroristy" z jimi ovládaných území, kde už není co uloupit, tam, kde je teplo a kde ještě něco ukradnout lze. A přijdou se zbraněmi.
Zemí zmítá válka a Ukrajina nemá žádný zákon o zbraních. To je neudržitelný stav. Budoucí parlament se tím musí hned začít zabývat. Prezident Petro Porošenko, ve kterého mají lidé až bezpříkladně velkou důvěru, musí pomoci, aby občané získali zpět právo na sebeobranu, zdůrazňuje Vladimir Sbaransky z Ukrajinské asociace držitelů zbraní.
"Jestli lidu dovolí mít zbraně, vypovídá hodně o důvěře státu ve své občany," argumentuje. Je to indikátor. Když stát takovou důvěru nemá, dostávají zbraně vedle policie jen vybraní, upřednostňovaní jedinci. Prokurátoři, soudci a poslanci už dávno ozbrojení jsou, nikoli zřídka ilegálně, uvádí se v reportáži Deutschlandfunk.