Bilance ozbrojených střetů v kyjevských ulicích už čítá desítky obětí a počet mrtvých se může ještě zvýšit. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že od úterý 18. února se oběťmi nepokojů stalo 75 lidí. Kyjevská radnice se mezitím dopočítala 67 těl zabitých. Oleh Musij, který koordinuje ošetřovny protestujících, ale řekl, že jen dnes zemřelo nejméně 70 demonstrantů a dalších 500 utrpělo zranění.
Opoziční strana Svoboda tvrdí, že "obránci Janukovyčova režimu jen dnes zabili více než 60 lidí". Policisté prý střílejí schválně do hlav, krku, hrudi či do břicha, a to i po dobrovolných zdravotnících.
Informace a údaje znesvářených stran je však obtížné nezávisle ověřit.
Bilance nemusí být konečná. Úřadující ministr vnitra Vitalij Zacharčenko ohlásil, že nechal strážcům pořádku vydat "bojové zbraně", aby mohli čelit útokům "extremistů".
Druh zbraní neupřesnil, nicméně na záběrech z Kyjeva jsou vidět policisté nejen s pistolemi v rukou, ale i s útočnými puškami Kalašnikov.
Obě znepřátelené strany se obviňují ze střelby ostrou municí, podle policie dokonce opoziční bojůvky používají k útokům na těžkooděnce otravné látky. Demonstrantům se dnes podařilo zajmout několik policejních důstojníků, řada policistů údajně přeběhla do opozičního tábora dobrovolně.
Ministerstvo vnitra tvrdí, že radikálové drží 67 policistů jako rukojmí.
Až dosud se odhadovalo, že od propuknutí nepokojů počátkem týdne zahynulo v kyjevských ulicích možná až 58 lidí, další mrtví jsou hlášeni z regionů. Obě znepřátelené strany se obviňují ze střelby ostrou municí, podle policie dokonce opoziční bojůvky používají k útokům na těžkooděnce otravné látky.
Demonstrantům se dnes podařilo zajmout několik policejních důstojníků, řada policistů údajně přeběhla do opozičního tábora dobrovolně. Ministerstvo vnitra tvrdí, že radikálové drží 67 policistů jako rukojmí.
Tábor vládní Strany regionů dnes opustil i starosta Kyjeva Volodymyr Makejenko, který odmítl převzít zodpovědnost za krveprolití v ulicích metropole. "Žádná moc nestojí za lidské oběti," vzkázal Makejenko prezidentu Viktoru Janukovyčovi.
Občanům starosta slíbil, že během dnešního dne opět zprovozní linky kyjevského metra, které tajná policie rozkázala uzavřít s odkazem na možnost teroristického útoku.
Demonstrantům, mezi nimiž jsou i bojovníci radikální pravice, se dnes podařilo znovu ovládnout bezmála celé kyjevské centrum, které v minulých dnech částečně obsadili těžkooděnci. Výsledkem prudké ranní opoziční ofenzivy je obsazení ústí ulice Hruševského, kde aktivisté budují nové barikády.
Podle kyjevských novinářů se jednotky pořádkových sil "masově" vzdávaly demonstrantům.
Policie ustoupila ke stadionu kyjevského Dynama, kde instalovala železobetonové zábrany. Demonstranti pronikli na třídu Chresčatyk a přilehlé Evropské náměstí. Opozici se podařilo vybudovat několik linií barikád, mezi nimiž záchranná služba odváží k ošetření raněné.
V centru stále hoří hromady zapálených pneumatik, demonstranti zpevnili zátarasy kovovými konstrukcemi, ukořistěnými policejními štíty a troskami podpálených vozidel. Dobrovolníci plnili lahve benzinem a vytrhávali zbytky dlažby, kterou pak předvoj na barikádách vrhal na hlavy policistů.
Radikální organizace Pravý sektor už dnes ráno označila příměří za "falešné" a odmítla se jím řídit. Právě její bojovníci podle policie vyvolali dnešní srážky, při nichž opozice získala zpět klíčové sektory kyjevského centra.
Na ústředním náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, se mezitím opět sešly tisíce lidí.
Nepokoje a střety s mrtvými a zraněnými dnes hlásí i řada ukrajinských regionů, zejména v centrální a severovýchodní části země. Zatímco ve Lvově pevně ovládaném opozicí je dnes klid, ve městech Vinnycja, Sumy a Chmelnyckyj se demonstranti pokusili ovládnout správní budovy a narazili na tvrdý odpor bezpečnostních složek. V Chmelnyckém policie začala střílet, jednoho aktivistu zabila, další je v kritickém stavu.
Evropští ministři zatím neutekli
Schůzka ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče s ministry zahraničí Francie, Německa a Polska nakonec zrušena nebyla, ale z bezpečnostních důvodů byla odložena.
Podle původních zpráv bylo jednání s ohledem na výbušnou situaci v Kyjevě zrušeno a ministři Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski odletěli z Kyjeva.
Podle zpráv ukrajinských médií ochranka Janukovyčova úřadu nejprve vyvezla tři vysoké evropské diplomaty z ohroženého sídla prezidentské kanceláře, na které útočil agresivní dav opozičních radikálů.
V té chvíli se mezi novináři rozšířily zprávy, že jednání evropská delegace zrušila a odcestovala z Kyjeva. Později se ale ukázalo, že trojice evropských ministrů se v doprovodu policejního komanda do sídla prezidenta vrátila, aby zahájila dramaticky odkládané jednání.
Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dnes dohodli na uvalení sankcí pro osoby zodpovědné za násilnosti na Ukrajině. Prohlásila to italská ministryně zahraničí Emma Boninová. EU jim mimo jiné neudělí cestovní víza a zmrazí jim majetky.
"S rozhodnutím se bude postupovat velmi rychle," řekla Boninová novinářům. Zmrazení majetku a konec udělování víz zodpovědným osobám je možné očekávat v nadcházejících hodinách.
Boninová s novináři hovořila po krizové unijní schůzce v Bruselu.
Dodala, že se zmíněnými sankcemi souhlasí i ministři zahraničí Francie, Německa a Polska Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski, kteří jsou nyní na diplomatickém jednání v Kyjevě.
Trojice unijních ministrů se dnes snažila přimět ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče ke kompromisu, který by ukončil nynější násilnosti.