Kavkaz se "afghanizuje", <span>Moskva ho nezvládá</span>

Zahraničí
19. 8. 2009 10:39
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.

Trhaviny udělaly v zemi kráter až dva metry hluboký.Nejkrvavější pumový útok na ruském severním Kavkazu za poslední léta ukazuje, že tato převážně muslimská oblast se s přispěním bídy, korupce, klanových válek a brutálního vynucování práva rychle "afghanizuje".

Analytici označili útok, který si vyžádal dvacet životů, za další úder moskevským snům o zkrocení islamistického násilí a o koupení si míru za příjmy z ropy. Násilí v republikách severního Kavkazu dosáhlo letos úrovně, jaká tu už léta nebyla. Pumové útoky, střílení a únosy postihly zvlášť Čečensko, Ingušsko a Dagestán.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv se po výbuchu v Nazrani ptá: Šlendrián, či zrada?
                        Bombový atentát v Ingušsku zlikvidoval policejní stanici
                        Ingušskem zmítá skrytá válka vládních sil s islamisty

"Je tu celá směsice záležitostí, které se vzájemně kombinují a vytvářejí velmi nestabilní situaci, podobnou té v Afghánistánu v 90. letech," řekl Svante Cornell, ředitel výzkumu na institutu pro Střední Asii a Kavkaz na univerzitě Johnse Hopkinse v USA.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov (napravo) v mešitě v Grozném.To nejlepší, čeho se podle něho ruské vládě během ruského hospodářského vzestupu v tomto desetiletí podařilo dosáhnout, bylo zpomalení úpadku situace díky liberálnímu používání peněz z ropy. Nebyl však vyřešen žádný základní problém oblasti. Teď je k dispozici méně peněz, země prožívá hospodářskou krizi a věci se zhoršily.

Kreml začátkem roku vyhlašoval Čečensko za svůj úspěch a tvrdil, že díky tvrdému potlačení rebelů a jeho programu obnovy byla obnovena normální situace. Tento obrázek ale zničil údajný atentát na muže Moskvy, čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova a série zabíjení aktivistů boje za lidská práva, Kadyrovových nepřátel a povstalců.

V sousedním Ingušsku vedl Kreml diametrálně odlišnou politiku. Loni v říjnu sesadil místního prezidenta zastávajícího tvrdou linii a dosadil na jeho místo nového vůdce Junuse-Beka Jevkurova, který si vysloužil chválu na smířlivější linii a potlačování korupce.

Poslední atentát v Nazrani zabil dvacítku lidí.Za smířlivou linii atentát

Ale výsledek nebyl lepší. Sám Jevkurov byl skoro zabit při sebevražedném atentátu 22. června, a právě když se měl vrátit z nemocnice zpátky k práci, přišel nejnovější pumový útok. Zatímco byl v nemocnici, byl ve své kanceláři zastřelen jeho ministr stavebnictví.

ČTĚTE TAKÉ: Čečenci dělají pořádek v Ingušsku. Mrtví policisté
                        Ingušský prezident byl zraněn při pokusu o atentát
                        Dagestánského šéfa vnitra zabil odstřelovač

Prezident Dmitrij Medveděv, rozzlobený zhoršujícím se násilím, teď může s Jevkurovovou politikou dialogu skoncovat, protože nepřináší výsledky, a vrátit se v Ingušsku k tvrdší linii. To by podle analytiků byla osudová chyba, protože Jevkurov provádí v zásadě zdravou politiku.

Ingušského prezidenta Jevkurova koncem června skoro zabili.Někdo říká, že nejnovější vzestup násilí v Ingušsku zdaleka neukazuje na nezdar Jevkurovovy politiky, ale je částečně důsledkem jeho úspěšnosti v potlačování korupce, které vadí místní elitě.

"V Ingušsku je fakticky občanská válka," řekl vydavatel internetového bulletinu Caucasianknot.info Grigorij Švedov. "Jde tu o dlouhodobou strategii, která může uspět jen časem a s podporou z centra."

Švedov poukázal na relativní úspěch smířlivé politiky v další severokavkazské republice - Kabardinsko-balkarské. "Situace tam je lepší, protože moc se od začátku pokusila o jiný model, který nespoléhal na represi," konstatuje.

Represe nemá smysl

Expert na Kavkaz v moskevském Carnegieho středisku Alexej Malašenko souhlasí, že by byla chyba dát se v Ingušsku čečenskou cestou represí. "Nemá smysl zostřovat politiku, to už se zkoušelo nejednou a nikdy to nefungovalo," řekl. "Na Kavkaze se to musí zásadně změnit, ale zdá se, že už je příliš pozdě, věci už se prostě vymkly kontrole."

V roce 2002 zasáhli Čečenci přímo v srdci, obsadili divadlo v Moskvě.Dokud bude násilí omezeno jen na severní Kavkaz, který má za sebou dlouhé dějiny etnických střetů a krveprolévání, má relativně málo obyvatel a po hospodářské stránce na něm málo záleží, většina Rusů se tím pravděpodobně nebude příliš znepokojovat. Ale pokud extremisté začnou s teroristickými útoky v Moskvě, jako tomu bylo v 90. letech, všechno by se mohlo změnit. Šanci, že se tak stane, odhaduje Švedov na tři ku deseti.

Pokud by Kreml na severním Kavkazu neuspěl, zaplatil by za to cenu i jinde ve světě. "Skutečný význam severního Kavkazu je v tom, že je to barometr síly ruského státu," řekl Cornell. "Pokud nebude Rusko schopno kontrolovat své vlastní území, pak se ve světě sníží úcta k němu jako k velmoci."

Mapa.

Foto: ČTK/AP, televize NTV

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ