Bojí se létat
Kim junior míří v pancéřovém vlaku za Medveděvem
22.08.2011 14:10
Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který je od soboty na návštěvě v Rusku, pokračuje v cestě svým soukromým obrněným vlakem po ruském Dálném východě. V příštích dnech by měl s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem hovořit hlavně o energetické spolupráci a také o jaderném odzbrojení.
Ve hře jsou možné dodávky ruského zemního plynu a jiných energetických zdrojů do Severní Koreje i na jih Korejského poloostrova, jakož i další osud zmrazených mezinárodních jednání o severokorejských jaderných ambicích. Komunistický sever by se jich měl zříci výměnou za hospodářskou a jinou pomoc.
Podle severokorejských státních médií všude, kudy vlak s vůdcem projíždí, vlají vlajky obou zemí, na uvítání hrají vojenské kapely a ruské ženy v národních krojích nabízejí Kimovi tradiční chléb se solí. V neděli Kim navštívil elektrárnu na Burejské přehradě na Dálném východě. Podle jihokorejské agentury Jonhap Moskva Jihokorejcům nabízí, že jim tranzitem přes severokorejské území poskytne přebytky elektřiny právě z Burejské přehrady v Amurském kraji.
Tuto oblast Kim opustil v neděli, ale nikdo přesně neví, kam vlastně jeho vlak nyní směřuje. Agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované ruské bezpečnostní zdroje dnes napsala, že vlak s Kimem by mohl směřovat do města Skovorodino, než dojede do Ulan-Ude, metropole Burjatska nedaleko jezera Bajkal, kde by se měl setkat s Medveděvem.
Ve Skovorodinu začíná nově budovaný, asi tisíc kilometrů dlouhý ropovod, který spojí východní Sibiř s Čínou. Předpokládaná Kimova zastávka v tomto městě by mohla souviset s ruským návrhem, že bude dodávat energii na Korejský poloostrov.
Jihokorejská média spekulují, že rusko-severokorejský summit by se mohl konat v úterý nebo ve středu. Právě výstavba plynovodu, který by ruský zemní plyn přivedl do obou Korejí, by měla být jedním z hlavních námětů schůzky. Rusko a Jižní Korea chtějí, aby jim Pchjongjang dovolil postavit plynovod přes jeho území, aby Rusko mohlo plyn prodávat na jih poloostrova.
Za to by komunistická KLDR mohla ročně získat kolem 100 milionů dolarů. Jednání ale zatím moc nepokročila, protože všechny kontakty jsou zablokovány kvůli sporům ohledně kontroverzního severokorejského jaderného programu.
Kimova návštěva v Rusku může být potvrzením vzrůstající snahy Pchjongjangu zajistit si zahraniční potravinovou pomoc a možné ochoty obnovit šestistranné jednání o vlastním jaderném odzbrojení, které je u ledu už přes dva roky. Severokorejští diplomaté minulý měsíc o obnovení rozhovorů separátně jednali s USA i s Jižní Koreou.
Kim navštívil Rusko naposledy v roce 2002, kdy jednal s tehdejším prezidentem Vladimirem Putinem v dálněvýchodním Vladivostoku. Prý se bojí létat, a proto dává přednost železnici. O rok dříve Kim se svým obrněným vlakem dojel až do Moskvy. Nyní by měl v Rusku strávit asi zhruba týden. Od pohraničního Chasanu, kde cestu začal, musí do Ulan-Ude, kam prý míří za Medveděvem, urazit kolem tří tisíc kilometrů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.