Vizionáři
Kohl sliboval kvetoucí kraje. Putin slibuje bohaté a silné Rusko
12.12.2012 12:20
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém prvním poselství o stavu země od jarního návratu do Kremlu slíbil budovat "silné a bohaté Rusko" s výkonnou ekonomikou a mocnou armádou jako záštitou nezávislosti země a jejího geopolitického postavení.
"Práce začala a bude pokračovat. To, co bylo načrtnuto, se bezpodmínečně splní," prohlásil na úvod ke svým předvolebním slibům, s nimiž byl v březnu potřetí zvolen hlavou státu, a to téměř dvěma třetinami hlasů. K bilanci předchozích 12 let u moci podotkl, že už se udělalo nemálo, ale "teď je naším úkolem vytvořit silné a bohaté Rusko".
"Rusko musí být silné a vlivné! Musí být a zůstat Ruskem!" apeloval Putin a zdůraznil, že v současném světě se zápolí nejen o ropu a plyn, ale hlavně o lidské zdroje, o intelekt. "Země, která se neprobije do okruhu tvůrců nových technologií, se ocitne v nezáviděníhodném postavení. Díl koláče pro její firmy bude o řád menší... Musíme být zaměřeni jen kupředu, jen do budoucna," zdůraznil.
Za bouřlivého aplausu sálu připomněl také úspěch v podobě zvratu dlouhodobě negativních demografických tendencí, kdy letos poprvé porodnost převýšila úmrtnost.
Putin tak ve svém již devátém poselství před tisícovkou hostů v Kremlu apeloval rovněž na potřebu morální obrody země a obnovu tradičních hodnot. Prohlásil také, že ruská demokracie má vycházet z vlastních tradic a ne z cizích norem.
Putinovy vize světlých zítřků, k nimž údajně míří matička Rus, vyvolávají mimo jiné vzpomínky na spolkového kancléře Helmuta Kohla, který v létě roku 1990 sliboval obyvatelům dnes již bývalé NDR "kvetoucí krajiny". Jako zaklínadlo to pak opakoval mnohokrát při nejrůznějších příležitostech.
Stal se z toho okřídlený výrok, který postupně získal význam nesplněných slibů. V očích mnoha východních Němců nenaplnilo sjednocení Německa jejich očekávání. Mimo jiné došlo ke zčásti cílené dezindustralizaci, likvidaci průmyslových podniků a ve východních spolkových zemích ztratily statisíce lidí práci.
Dodnes mají některé části někdejší NDR největší míru nezaměstnanosti v celé republice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.