Konec kličkované? Putin bude respektovat volbu Ukrajinců

Zahraničí
24. 5. 2014 16:23
Putin na hospodářském fóru v Petrohradě.
Putin na hospodářském fóru v Petrohradě.

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven respektovat "jakoukoli volbu" ukrajinského lidu. Šéf Kremlu to dnes prohlásil na hospodářském fóru v Petrohradě v souvislosti s volbami ukrajinského prezidenta, jejichž první kolo se uskuteční v neděli. Prezidentským volbám ale podle Putinova názoru mělo předcházet referendum o změnách v ukrajinské ústavě.

Největší šance stát se novým ukrajinským prezidentem má "čokoládový oligarcha" Peter Porošenko. Expremiérka a "plynová princezna" Julia Tymošenková se v průzkumech umisťovala daleko za ním.

Tymošenková předposlední den prezidentské kampaně."Budeme každopádně respektovat volbu ukrajinského lidu a budeme spolupracovat s orgány vytvořenými na základě těchto voleb," řekl Putin novinářům.

Moskva má podle ruského prezidenta zájem na vytvoření předpokladů pro stabilizaci situace na Ukrajině a na reformě ukrajinské ústavy. Ta by podle kyjevského parlamentu měla zakotvit výraznou decentralizaci státní správy a zajistit nový status pro užívání ruštiny.

Ruský prezident se pozastavil nad tlakem, jemuž je ruský státní monopol Gazprom vystaven ohledně výše ceny zemního plynu pro Ukrajinu. Po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče Gazprom cenu plynu téměř zdvojnásobil.

"Proč bychom cenu plynu pro Ukrajinu měli snižovat? Nic takového v kontraktu není a smlouvy by se měly dodržovat," poznamenal Putin.

Rusko je nicméně ochotno s Kyjevem jednat o harmonogramu splácení ukrajinského dluhu za minulé plynové dodávky. Moskva podle šéfa Kremlu bude k takovým jednáním přistupovat "konstruktivně".

Levný plyn ale Putin pro Ukrajince nepřipravuje.Celkový dluh Ukrajiny za odběr plynu v současnosti podle Gazpromu přesahuje částku 3,5 miliardy dolarů (asi 70 miliard Kč).

Putin oznámil, že počátkem června navštíví západní Evropu, poprvé od začátku ukrajinské krize. Ve Francii se zúčastní oslav 70. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Zájem o setkání s ruským prezidentem prý v této souvislosti projevil francouzský prezident François Hollande a Putin "je připraven" se s ním sejít.

Ukrajinci v neděli ukážou celému světu, ale především sami sobě, že se nedají nikým zastrašit. V televizním poselství ukrajinskému lidu před prvním kolem prezidentských voleb to dnes prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk. Nový prezident podle něj obdrží mandát k tomu, aby přivedl zemi ke svobodě.

Tady se "fašisté" z Kyjeva nevolí. Proruští ozbrojenci u Slavjansku."Bude to mandát k nezadržitelné cestě ze šedé zóny bezpráví a temných, dusivých sil do společně sdílené svobody, kde se dýchá volněji," uvedl premiér. V posledním projevu před volbami žádného z kandidátů výslovně nepodpořil, protože volební zákony agitaci těsně před hlasováním zakazují.

Jaceňuk důrazně odsoudil pokusy "ozbrojených teroristů podporovaných Ruskem" o proniknutí na ukrajinské území. "Není to nic jiného než další agrese proti našemu státu a cynické popření norem a zásad mezinárodního práva," konstatoval. "Pamatujte na to, že zítra budeme se svými volebními lístky hájit Ukrajinu, budeme investovat do její prosperity a do budoucnosti našich dětí a vnuků. Budeme volit, a to znamená, že zvítězíme," vzkázal Jaceňuk voličům.

Premiér ujistil ukrajinské voliče, že vláda učinila vše pro hladký průběh voleb. Celkem na jejich průběh má dohlížet na 3000 zahraničních pozorovatelů, z nich tisícovku na Ukrajinu vyslala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Premiér Jaceňuk na inspekci výcvikového centra černých gardistů.V rámci mise OBSE bude ukrajinské prezidentské volby sledovat i skupina asi deseti českých poslanců a senátorů, kteří budou působit v okolí hlavního města Kyjeva.

Do neklidných ukrajinských oblastí čeští poslanci nepojedou, protože OBSE se rozhodla členy krátkodobé volební mise na jih a východ země nevysílat. V regionu zmítaném boji mezi separatisty a armádou působí dlouhodobí pozorovatelé OBSE, a to i v Doněcké a Luhanské oblasti.

Autor: ČTK , INTERFAXFoto: ČTK/AP , Kreml

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ