Protest proti falšování voleb
"Konec vlády šejdířů!" Tisíce Rusů v ulicích žádaly nové volby
10.12.2011 11:25 Aktualizováno 10.12. 17:04
Desetitisíce lidí protestovaly v Rusku proti falšování výsledků parlamentních voleb z minulé neděle a dožadovaly se vypsání nového hlasování. S tak mohutným projevem nespokojenosti se režim Vladimira Putina dosud nestřetl. "Přišli jsme říct, že už toho máme dost," vysvětlovali donedávna apatičtí Rusové.
"Rusko bez Putina!", "Chceme změny!" a "Svobodné volby!" skandovali demonstranti na moskevském Bahenním náměstí. "Dost bylo vlády šejdířů a zlodějů!" volali na adresu vládnoucí strany Jednotné Rusko. Podle davu by Putin měl podat demisi, vzít si lyže a zmizet na Magadan, do nehostinné končiny na severu, kam Stalin deportoval vězně. "Putin je zloděj! Medvěde odejdi!" znělo směrem ke Kremlu, sídlu prezidenta Dmitrije Medveděva, odděleném od demonstrace řekou Moskvou.
Ministerstvo vnitra počet demonstrantů odhadlo na 25 tisíc, novináři na 40 tisíc lidí, organizátoři uváděli čísla od 60 tisíc až po 100 tisíc. Skutečný počet se dal těžko odhadnout, protože promrzlí lidé po čase odcházeli a střídali je noví příchozí. "Děkujeme Jednotnému Rusku, že nás dalo dohromady v takovém množství," ironicky prohlásil jeden z řečníků.
Policie varovala přicházející před zhroucením přetíženého mostu, nebyla však s to jej uzavřít. Proti demonstrantům nezasahovala. Místo obklopovaly policejní hlídky a policejní autobusy, ze vzduchu situaci sledoval vrtulník. Voláním "Provokatéři!" uvítal dav kolonu nacionalistů, kteří na mítink přišli s carskými vlajkami a pokřikem "Rusové vpřed!" Vypískán byl zástupce komunistů, kteří v parlamentu mají druhé nejsilnější zastoupení.
Politolog Dmitrij Oreškin z pódia ohlásil "skutečné výsledky voleb": Jednotné Rusko podle pozorovatelů nezískalo polovinu, ale nejvýše 30 procent hlasů, v Moskvě 26 procent, a ne 46 procent, jak tvrdí úřady. Šéf sdružení motoristů Sergej Kanajev pobavil dav návrhem zasunout předsedovi ústřední volební komise do zadní části těla "všechny hlasy, které ukradl".
Předák liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij slíbil "přepočítat každý hlas", ale už po odchodu od mikrofonu přiznal, že úřady stížnost jeho strany nepřijaly. "Chceme dvě věci: zrušit zfalšované volby a propustit politické vězně," prohlásila na mítinku známá ekologická aktivistka Jevgenija Čirikovová. Závěrečná rezoluce přidala i další body, včetně uspořádání nových voleb.
"Březnové (prezidentské) volby budou jiné. Nepustíme Putina do Kremlu," slíbil bývalý premiér Michail Kasjanov, jehož kandidaturu na prezidenta před čtyřmi lety úřady nepřipustily. Jednotné Rusko však stále slibuje zvolit Putina už v prvním kole a rozdrobená opozice, parlamentní i mimoparlamentní, nedokázala dospět ke společnému kandidátovi, který by měl šanci v klání uspět.
Tak velkou protivládní demonstraci viděla metropole naposledy v březnu 2001, kdy na 20 tisíc Moskvanů hájilo nezávislost televize NTV, kterou však i tak převzal polostátní koncern Gazprom.
Další mítink opozice by měl v Moskvě následovat za dva týdny.
"Ukradli nám hlasy!" a "Vaše volby jsou fraška!" skandovalo přes 10 tisíc demonstrantů i v Petrohradě, druhém největším ruském městě, a požadovalo vypsání nových voleb s účastí všech stran. Mnozí demonstranti si přivázali na ruku bílé pásky na znamení nesouhlasu s režimem. Policie, která odhadla počet účastníků na sedm tisíc, byla podle opozice nápomocna, jakkoli petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko označil protesty za "zahraniční provokaci".
Putin již dříve obvinil z vyvolávání protestů Washington, opozici a nevládní organizace financované ze Západu. Zapřisáhl se však, že se prozápadní revoluce "podle známého scénáře" z Ukrajiny či Kyrgyzstánu v Rusku neodehraje. Nicméně nezvykle přiznal nutnost dialogu s "opozičně naladěnými" občany.
Vlna protestů začala vzhledem k časovému posunu ve Vladivostoku na Dálném východě, kde asi 500 lidí požadovalo zrušení výsledků voleb. "Nepotřebujeme revoluci, ale čestné volby, " zdůrazňovali řečníci. V Chabarovsku policie zatkla asi 80 ze 150 účastníků nepovolené demonstrace. V Blagověščensku protestovalo 50 lidí, v Krasnojarsku na 700, čestné volby požadovala tisícovka demonstrantů v Barnaulu, na tři stovky se sešly v Čitě, stovka v Ulan-Ude a Soči. Okolo tří tisícovek lidí demonstrovalo v Novosibirsku a Čeljabinsku, 1200 v Omsku, asi 1500 v Jekatěrinburgu, okolo 500 v Uljanovsku, Ufě a Tule či Nižném Novgorodu. "Ukradli nám hlasy!" a "Vaše volby jsou fraška!" skandovalo přes 10 tisíc demonstrantů v Petrohradě.
Podle konečných výsledků voleb má Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, 238 křesel ze 450. Komunisti mají 92 poslanců, menší levicová strana Spravedlivé Rusko 64 a nacionalisté Vladimira Žirinovského z Liberálnědemokratické strany 56 zákonodárců. Stejné čtyři strany tvořily i předchozí dumu. "Nesystémová" opozice opět nebyla k volbám vůbec připuštěna. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.