Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes pohrozil, že Moskva odstoupí od odzbrojovacích smluv a rozmístí nové rakety na západě a jihu země, pokud Spojené státy nevyslyší ruské námitky vůči chystanému protiraketovému štítu v Evropě.
Medveděv již nařídil ministerstvu obrany, aby uvedlo do bojové pohotovosti radiolokační stanici varování před raketovým útokem, která se nachází v Kaliningradu na západě Ruska, a aby v rámci vytváření systému vzdušné a kosmické obrany zesílilo ochranu objektů strategických jaderných sil. Nové strategické rakety budou vybaveny novými bojovými hlavicemi a dalšími systémy umožňujícími pronikat protiraketovou obranou.
Ruské ozbrojené síly také dostaly za úkol vypracovat opatření, které v nevyhnutelném případě ochromí informační a řídicí prostředky cizího protiraketového štítu. Tato opatření jsou podle Medveděva adekvátní, efektivní a nevyžadují velké náklady.
"Pokud se tato opatření ukážou jako nedostatečná, Ruská federace rozmístí na západě a jihu země moderní útočné systémy zajišťující palebné napadení evropské součásti protiraketové obrany USA. Jedním z těchto kroků se stane rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti," varoval ruský prezident a dodal, že budou připravena a v nevyhnutelném případě i provedena další protiopatření
Pohrozil rovněž, že Moskva odstoupí od smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, kterou s americkým prezidentem Barackem Obamou podepsal loni v dubnu v Praze. "Při nepříznivém vývoji situace si Rusko vyhrazuje právo odstoupit i od dalších kroků v oblasti odzbrojení a kontroly nad zbrojením," dodal.
Medveděv ujistil, že je ještě čas se domluvit. Rusko nezavírá dveře před dalším jednáním a je i ochotno se podílet s NATO na společném systému protiraketové obrany, v němž by mělo rovnoprávnou roli. Odmítá však program, který je s to během pěti až osmi let oslabit ruský "odstrašující potenciál" a narušit strategickou jadernou rovnováhu.
Ruské návrhy a obavy jsou podle Medveděva přehlíženy, Moskva je stavěna před dokonaná fakta.
"Jenom nás (USA a NATO) přesvědčují, že jejich plány nejsou zaměřeny proti Rusku. Ale když žádáme, aby (tato ujištění) byla dána na papír v podobě jasných právních závazků, následuje tvrdé odmítnutí," řekl. "Jestli naši partneři čestně a odpovědně přistoupí na to, že přihlédnou k našim legitimním bezpečnostním zájmům, pak jsem přesvědčen, že se můžeme domluvit.
Jestli nám však budou předkládat návrhy spolupracovat či přímo pracovat proti našim vlastním zájmům, ke společnému jmenovateli nedospějeme a budeme nuceni odpovědět jinak," varoval Medveděv a dodal, že odvetné kroky budou následovat při každé etapě amerického plánu.
Realizace amerického programu, rozvržená do roku 2020, počítá s rozmístěním prvků protiraketové obrany v širokém pásmu od severní Evropy po Černé moře. První protiraketové komplexy se mají objevit v Rumunsku a Polsku, k plánu už také přistoupilo Turecko a Španělsko.
Rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu hrozila Moskva už v odpovědi na plány předchozího amerického prezidenta George Bushe postavit v Česku radar a v Polsku rozmístit desítku protiraketových střel.
Nevole sice na čas utichla poté, co Bushův nástupce v Bílém domě Barack Obama spustil "restart" v rusko-amerických vztazích a Bushovy plány pozměnil, ale plně se jich nezřekl.
O případné ruské účasti na projektu se jedná od loňského roku, ale ke kompromisu se dospět nepodařilo. Ruští komentátoři připouštějí, že Washington se od protiraketové obrany nejspíše odradit nepodaří, a "restartu" věští chmurnou budoucnost vzhledem k očekávanému návratu Vladimira Putina do Kremlu a slábnoucím šancím Obamy setrvat v Bílém domě.